Det fanns ett RPG-spel som verkade ganska soft till Mega Drive, minns inte vad det hette nu. Men man befriade iaf. en drake på en stor båt ute till havs. Någon annan kanske minns namnet på det..
Det är en ukrainare som har knåpat ihop en romladdare: Du lägger in roms på minneskort, pluggar in det i hans kassett och sen är det bara att köra på! Tydligen så ska alla spel utom ett(!) fungera (virtua racing). Det fungerar iallafall som en klocka för mig
Visserligen 2 år gammal tråd men gällande RPG så kan jag tipsa om Phantasy Star 4. Ett av de bästa rollspelen jag spelat, körde faktiskt igenom det igen för något år sedan. Svindyrt att köpa men med en everdrive kommer du billigt undan.
ja ,vissa MegaDrive spel saknade regionskodning ...
en kompis har T'ex ett Sonic3 NTSF som han kör på sitt MegaDriveII PAL , enda man behövde göra var att fila till kasetten så att den passade
stämmer inte riktigt. Dom flesta regionskodade spelen från tex USA funkar att köra i våra svenska megadrives men inte alla.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!