Citat:
Ursprungligen postat av omgplz
Utomjordingar och extradimensionella varelser besöker oss via alternativa medvetandetillstånd t.ex. astral projektion eller påverkan av hallucinogena substanser. I ett tillstånd där dom vanliga fysiska sinnena kringgås upprättas en kommunikationslänk. Med tanke på att den materiella världen saknar substans så är det fullt tillräckligt att besöka oss via mentala tekniker. Allt det här finns dokumenterat genom årtusenden.
Alternativa medvetandetillstånd kanske kan ge ledtrådar till hur kvantfysiska transporter, eller vad det nu är, kan gå till i realiteten. Att det enbart skulle röra sig om AMT är tveksamt med tanke på radarobservationer och förmåga att stänga av kärnvapen. Befinner vi oss i ett hologram kan möjligen snabb kommunikation och transporter hänga samman med resonans. Kanske är det denna resonans som uppnås vid en del djupare AMT? Då blir det snarare så att vi tekniskt ska försöka efterlikna detta tillstånd där bla. egenskapsförändringar på material inträder.
Dylika sinnestillstånd sker ofta när icke dualistiska inre övningar genomförs. De som har kläm på källan som man inträder i förstår då vad energin kan vara. Att vi inte skulle kunna kommunicera med utomstående är lite lustigt. De liksom många människor har inga som helst problem med telepati. Då kommuniceras på en direkt medvetenhetsnivå oavsett språk. Schamanerna har känt till tekniken för detta i flera tusen år. Använder det själv lite då och då med vissa individer som är rena på insidan.