Citat:
Ursprungligen postat av blomvattnare
Jag kanske missförstår dig nu. Det ska inte vara handskrivet, men är det absolut nödvändigt att det är just maskinskrivet? På skrivmaskin?
De två alternativen jag känner till (vet tyvärr ej hur man gör det i skrivmaskin) är etikettmaskin eller genom en dator.
Jag har bara hört talas om etikettmaskiner, aldrig sett någon. Jag har förstått det som att det är en liten manick i en häftapparats storlek, och hur det går till vet jag inte. I en dator gör man det genom att koppla ihop dokument från Excel och Word t.ex.
Jag vill bara få adressen till kunden på pränt på etiketter. Genom dator, eller annat, spelar ingen roll. Dator är väl det bästa alternativet.
Etikettmaskiner har jag sett på nätet. Men de är väl bara till för att stämpla företagsadresser?! För att synas liksom.
Word är nog det bästa. Hur det nu går till.