Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2009-02-25, 22:44
  #1
Medlem
Jag undrar.

Om jag hittar min tilltänkta bil på avlägsen ort, säg Övre Luleå(!). Och jag inte har lust / möjlighet att åka upp och sedan åka ner med den.
Alternativt, att avståndet inte är SÅ hiskeligt, men ändå obekvämt för mig.

Brukar handlaren hjälpa till att transportera ner den utan att ta blodigt arvode?

Vi förutsätter att jag fullföljer köpet, så handlaren kommer med bilen nånstans där det är bekvämt för mig, vi underskriver köpehandlingen, överlämnar pengarna och skakar hand varpå handlaren försvinner med pengarna (eventuellt i min gamla bil om han så önskar) och jag åker åt andra hållet i min nya bil...


..............................

Bakgrunden är att det är dags för oss att skaffa oss en ny bil.
Hustrun önskar sig en liten bil. Jag - kanske inte en SÅ liten, Skoda Fabia är bra kompromiss tror jag, den är mindre än vår nuvarande Opel Astra kombi och även drar mindre bensin.
Och för att spara pengar tänker jag mig en lätt begagnad lågmilare som redan fallit i pris men är i praktiken fortfarande en ny bil.
Men därmed räcker det inte att stega in hos ortens handlare utan behover att söka via bytbil.com...

Däremot så kan jag säkert provköra liknande bil hos ortens handlare, fastän det känns lite småfult...


Tips på trevliga, bra, bensinsnåla och billiga mindre bilar tas också emot.
Citera
2009-02-26, 00:14
  #2
Medlem
spindrifts avatar
Snacka med dem och kolla.

Jag vart själv sugen på en bil som befann sig alldeles för många mil bort, och jag hade varken tid eller lust att åka och titta på och hämta bilen.
Efter att ha gjort noggranna efterforskningar och talat med den enda tidigare ägaren innan handlaren så var jag mycket övertygad om att allt stod rätt till. Då det var en inte så extremt vanlig bil så var valet mellan en med många ägare och mil som jag kunde köpa sedd, alternativt en pedantisk ägare och få mil till bara aningen högre pris men då köpa osedd.

Det senare alternativet verkade bättre så jag kollade med handlaren, och han kunde fixa transport som han trodde skulle kosta ett par tusen, och var jag inte nöjd med bilen kunde jag ångra köpet.
Dock så lyckades han tillslut fixa en kille som körde upp den så att jag kunde inspektera den innan köpet, så det löste sig riktigt smidigt till slut.

Jag skulle tro att de flesta handlare går med på att fixa transport utan problem och det kostar inte mycket. Det idealiska om man skall köpa osedd är väl om man lyckas övertala säljaren att göra ett m-test.
Citera
2009-02-26, 21:54
  #3
Medlem
Tack Spindrift för svaret. Det gäller alltså att prata med försäljaren... OK.

Tipset om MRF-test är också bra. Jag antar att de kan ombesörja den. I nödfall kan jag säkert betala testet själv, det är inte så blodigt dyrt, har jag för mig.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback