Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2009-02-24, 10:27
  #1
Medlem
Jag har fått höra i hela mitt liv om att det är så jävla svårt att inte ha en utbildning, man har problem med arbete och pengar. Det är som på film - servitriser i USA som har problem att betala räkningar och bor i ett ruckel där hundar skäller och kriminaliteten är som värst.

Jag går för nuvarande ett basår och är klar till juni, ty jag blev näst intill betvingad att börja studera av min mor. Jag kommer få ett "helvete" om jag inte får en civilingenjörsutbildning och jag har varit accepterat detta. Nu har jag börjat fundera, och innan jag säger något mer så vill jag tala om att jag ska göra klart basåret och göra en civilingenjörsutbildning (kanske bara inte direkt efter basåret). I vilket fall så talade jag med mina föräldrar nyligen, min mor är äldrevårdare och min far är snickare. Vi bor i ett 250kvd hus, har en Chevrolet, vi köper nya prylar varje vecka. Mina föräldrar har ingen utbildning och de säger själva att de har de så svårt, "vi har knappt rest någonting" säger morsan när jag påpekar om alla onödiga prylar vi har i huset, och ändå ska de till Österrike på skidsemester nästa vecka med splitter nya skidor.

Kontentan av detta är ju, vad är det för mening att studera i Sverige om man har pengar som argument? En biolog med forskarutbildning (9år?) som är anställd av ett svenskt universitet tjänar ca: 22 000 kr/månaden. Vi är generationen som kan kolla tillbaka på affärsmän som gått på Harvard och arbetat på Wall Street och tjänat miljoner kronor, de är dagens ideal med en vacker hustru, barn och ett svinbra arbete. Men blir man mycket lyckligare av så många års hårt arbete än om man skulle vara på resande fot med goda vänners lag hela livet(dock fattig)? Jag hoppas att det är lagom sammanhängande det jag skrivit

Nu har jag ingen aning om vart jag ska skicka tråden till, ursäktar om jag missat något uppenbart.
Citera
2009-02-24, 10:36
  #2
Avstängd
Adolf-Hustlers avatar
du har inte tänkt på att dina föräldrar kan ha lånat eller ärvt?
Citera
2009-02-24, 10:49
  #3
Medlem
kallemedks avatar
Mina föräldrar har inte heller någon högra utbildning, men de har klarat sig bra båda två med jobb som genererar en hyffsad inkomst. De, precis som dina föräldrar, är glada att jag studerar då det troligtvis kommer vara lättare att få diverse jobb med en examen på sitt CV.

Jag tror det var lättare förr att arbeta sig uppåt än vad det är idag, så dina föräldrar vill nog bara att du ska slippa bli en första klassens knegare.
Citera
2009-02-24, 10:54
  #4
Medlem
sillybillys avatar
Dom flesta jag känner (inklusive mig själv) pluggar inte för att dem ska blir rika, utan för att det är kul att gå på högskola och man lär sig något man brinner för.
Citera
2009-02-24, 10:56
  #5
Medlem
xCCCPxs avatar
Vet inte om dina föräldrar vill att du skall tjäna fettt med stålar. Kanske hanldar mera om att du kan få det bra mycket i livet med mindre fysiskt ansträngande jobb och en högre social status i samhället om du har en bra utbildning. Sedan så finns det en stor risk att du inte kommer trivas. Såvida du inte brinner för det du pluggar/skall jobba med.
Citera
2009-02-24, 10:57
  #6
Medlem
Superfluouss avatar
Jag tror inte heller man ska utbilda sig för att bli rik. Då är det enklare att snabbare att bli mäklare eller knarkalangare eller vad man nu har samvete för. Utbildning handlar om en livsstil och en vilja att göra något man verkligen tycker om.
Citera
2009-02-24, 10:59
  #7
Medlem
sassafrass avatar
du tror inte tiderna har förändrats sen dina föräldrar var i 20-30 årsåldern? för de som kom ut i arbetslivet på 50/60/70-talen var det absolut inga problem att skaffa ett "bra jobb" om man inte hade något slags handikapp (och till och med då var det ändå möjligt). akademisk utbildning var [förr] enbart något för den absoluta eliten i samhället.

idag så krävs det universitetsexen för att ens komma på arbetsintervju för någon relativt simpel kontorstjänst (den typen av arbete som för en 10-20 år sedan knappt krävde fullgången gymnasieutbildning). lägg där till att du helst ska ha minst 5 års relevant erfarenhet och inte får vara över 25. det är den svenska arbetsmarknaden idag.

gå klart din utbildning, din mor har rätt!
Citera
2009-02-24, 11:06
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av xCCCPx
Vet inte om dina föräldrar vill att du skall tjäna fettt med stålar. Kanske hanldar mera om att du kan få det bra mycket i livet med mindre fysiskt ansträngande jobb och en högre social status i samhället om du har en bra utbildning. Sedan så finns det en stor risk att du inte kommer trivas. Såvida du inte brinner för det du pluggar/skall jobba med.

Det handlar nog om det sistnämnda du skrev. Dock så vantrivs jag med basåret för övrigt, allt verkar ointressant. Jag vet vad jag vill plugga och det är biologi; dilemmat är att jag vill göra en naturvetenskaplig biologisk utbildning än en teknisk, ty nv utbildningen ger mycket högre kompetens inom biologi, dock ger den tekniska fysik och matte. Nu är frågan om jag ska vantrivas under 5 år med en teknisk utbildning och få jobb lättare, ty tekniska utbildningar är mer samhällsinriktade eller en NV utbildning som är kul men nästan är helt oförekommande inom yrkeslivet.
Citera
2009-02-24, 11:20
  #9
Medlem
Marmosets avatar
Du får shoppa runt lite bland olika högskolor och se var du kan läsa teknisk naturvetenskap eller naturvetenskaplig teknik, typ. Det kommer nya specialinriktade, små, väldigt nischade utbildningar för jämnan, verkar det som, så du ska inte ha några problem att hitta något som kan entusiasmera dig. Medicinsk teknik, kanske?

Om dina föräldrar inte betalar för din utbildning på något sätt så ska de heller inte ha några åsikter om vad du läser.

Gå du ditt basår och kolla runt efter en mer kongenial utbildning under tiden!

Och du; Man blir inte forskare för att tjäna pengar
Citera
2009-02-24, 12:00
  #10
Medlem
Hur gammal är du och hur har basåret varit? Vart läser du det? Ty jag undrar det, för jag skall börja läsa ett NV basår.
Citera
2009-02-24, 15:25
  #11
Medlem
Så här är dets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LennyGlenny
Det handlar nog om det sistnämnda du skrev. Dock så vantrivs jag med basåret för övrigt, allt verkar ointressant. Jag vet vad jag vill plugga och det är biologi; dilemmat är att jag vill göra en naturvetenskaplig biologisk utbildning än en teknisk, ty nv utbildningen ger mycket högre kompetens inom biologi, dock ger den tekniska fysik och matte. Nu är frågan om jag ska vantrivas under 5 år med en teknisk utbildning och få jobb lättare, ty tekniska utbildningar är mer samhällsinriktade eller en NV utbildning som är kul men nästan är helt oförekommande inom yrkeslivet.

Varför ska du studera något som inte är intressant? Du kommer inte få jobb heller eftersom du tröttnar efter halva utbildningen.

Men dina föräldrar har rätt, dagens Sverige är ett helsike för de som saknar utbildning. Man måste ha utbildning för allt och lärlingsjobb finns inte längre. Men om du verkligen hatar utbildning så kan du sticka till Norge, eller något annat land som inte har drabbats av den där absurda överkompetensen som Sverige. Det är lättare att arbeta sig upp "från golvet" utomlands än i Sverige, för här förkastar man meriter och erfarenhet. Utbildning är det enda som betyder något i dagens Sverige.
Citera
2009-02-24, 21:53
  #12
Medlem
Du får fler valmöjligheter med en examen.
Civilingenjör är bra då du får en bred utbildning vilket resulterar i att du kan söka olika sorters jobb.

Skall du plugga något snävt område kan det vara en bra idé att verkligen gilla det du gör då du förmodligen kommer att pyssla med just detta resten av ditt liv.

Jag tycker du skall kontakta studievägledare på högskolor nära dig och tala med dem och se vad de tror skulle passa dig.
Det är svårt att faktiskt förstå vad du bör plugga enbart genom att läsa små informationstexter om utbildningar.

Själv studerade jag alla möjliga naturvetenskapliga ämnen innan jag kom på vad jag gillar. Trodde jag gillade biologi men det stämde inte fick jag bittert erfara.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback