Ahmed har ju visat att han inte är mentalt lämplig för polisyrket. Personligen är jag glad att vi slipper poliser som är lättstötta. Självklart måste en polisman vara stark nog att kunna ta alla möjliga former av förolämpningar, glåpord, misstänkliggöranden och psykiska påfrestningar. Om man istället, som Ahmed, börjar grina som en 8-åring bör man inte gå omkring med skarpladdat vapen för att upprätthålla lag och ordning. Eller tror Ahmed att alla brottslingar är snälla och trevliga?
Citat:
Ursprungligen postat av superkid
Inte tänkt på att det är sant också? Utan diskriminering ingen kriminalitet.
När detta påstående vederlagts otaliga gånger, känns det inte lite pinsamt att fortsätta upprepa det som en sinnesslö papegoja? De mycket stora skillnader i brottsfrekvens
mellan olika invandrargrupper visar att det inte är t.f. av rasism eller diskriminering
vissa grupper är kraftigt överrepresenterade. Samtidigt som andra inte är det.
Och nej, innan du ens försöker, endast en liten del av blattarnas brottslighet förklaras av socioekonomiska faktorer som låg utbildning, fattigdom, "utsatthet", trångboddhet, etc.
Se BRÅ 2005:17
även
http://www.dn.se/opinion/debatt/kult...ighet-1.421859