Svårt att säga. Jag har bara vaga minnen av VM 98, eftersom jag bara var 6 år då. Då återstår bara tre mästerskap att välja mellan.
VM 2002: Blir lite nostalgisk när jag tänker tillbaka på turneringen. Visst, många favoriter (Italien, Spanien, Portugal, Frankrike, Argentina) underpresterade. Holland var inte ens med och deltog! Men...det är just det som var charmen. Det var uppfriskande att se länder som Senegal, Turkiet, Usa och Sydkorea skrälla. Överraskningselementet kryddar till vilken idrottstävling som helst. Något som vi fick uppleva i större grad 2 år senare i Portugal.
VM 2006: Ett ganska intetsägande mästerskap IMO. Utöver Tysklands traditionsbrytande spel var grupp A ett sömnpiller. Grupp B (Sveriges grupp) likaså. Grupp C skulle ju föreställa dödens grupp, men det blev aldrig någon riktig spänning där heller. Ja, förutom Cambiassos mål mot Serbien & Montenegro. Who can forget that?

Grupp D var värdelöst medan Grupp E var helt okej. Samma gäller väl F, G och H....Problemet är att inget minnesvärt hände under gruppspelet, lika neutralt som Schweiz under andra världskriget. Utslagningsmatcherna bjöd väl på bra matcher här och där men allt som allt var det ingen höjdarturnering. Speciellt då Ronaldinho inte levererade.
VM 2010: En besvikelse. Spaniens underhållande tiki-taka fotboll i EM 2008 (RIP Aragones) hade ersatts av ett mer cyniskt spel som gick ut på att få en ett-målsledning från David Villa och sedan bara rulla runt bollen. Även holländarna, som alltid brukade bjuda på fint spel (om inte en vinst), spelade på ett sådant sätt som skulle fått Johann Cruyff att vända sig i graven (förutsatt att han var död, lol). Jag hade satsat lite pengar på en uppstickare som jag trodde mycket på; Serbien. En backlinje med Kolarov, Vidic, Subotic och Ivanovic är inte att leka med. Hur slutade det? Serbien kom sist i gruppen såklart.

Sedan får vi inte glömma pajasen Maradona som vägrade att ta med Riquelme, Zanetti och Cambiasso till Sydafrika. Han förstörde Argentinas chanser till medalj och borde aldrig mer få ett tränaruppdrag någonstans.

Nåja, det fanns iallafall en del positiva inslag som Tyskland, Ghana och Uruguay. Och nog var man lite nyfiken på hur Lasse Lagerbäck skulle hantera ett afrikanskt land.
Förhoppningsvis blir VM 2014 bättre, fast jag är tveksam. Inget kan toppa EM 2000, som är millenniets hittills bästa fotbollsturnering.