Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 3
  • 4
2009-02-10, 05:57
  #37
Medlem
Shoplifters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Keuorac
Antagligen saknar du empati?
Visst vill jag att polisen ska stoppa brott? Men när det finns såna personer som dig som vill skylla det på vilken färg man har på huden är mänskligheten illa ute?
Så då kan vi alltså inte göra affärrer med typ Kina? Eller vilka är blattar enligt dig?

Det här är Flashback. Meckat för folk som tycker det är "coolt" att vara o-PK (det tyckte jag också när jag var 16) och stället där SD har typ hälften av väljarsympatierna... Ett riktigt jävla rövhål, med andra ord. Men ett ganska underhållande sådant. Man gör nog bäst i att inte snacka för mycket allvar med folk här. Eller, det beror ju på hur man är lagd, JAG skulle i alla fall bli knäpp på alla nötter rätt fort.

Citat:
Ursprungligen postat av Leif.Jennekvist
Jag tycker att ni blåser upp det här till något stort. Visst ni har en poäng, empati osv, det säger jag inte emot. Men ni måste vara torra människor som inte ser själva humorn i det hela, jag skrattar så mycket att jag får ont i magen.

Tänk er själva, en vän lyckas få en pundig psykopat att göra en hälsning till just dig, på din födelsedag blippar det till i mobilen, du öppnar meddelandet och ser då denna hälsning, tycker man inte att detta är kul, då borde man ta sig en funderare på om man verkligen har något att göra på den här planeten.

Klart det är kul - och säkert något som de flesta skulle kunna göra på karatefyllan - men det är ingen vidare klass vad gäller myndighetsutövning. Inser man inte att det är vad man bör diskutera i den här tråden (då det ju är rätt självklart att tilltaget i sig kan vara kul), då bör man kanske ta sig en liten, liten funderare på om man verkligen har alla mockasiner i kajaken.

Briljant banderoll (som flera snutar enligt DN också skrattade åt och plåtade med sina mobilkameror, adv. "poliser är också människor som har humor"):
http://sdsmedia.sydsvenskan.se/archi.../2_177078a.jpg
__________________
Senast redigerad av Shoplifter 2009-02-10 kl. 06:00.
Citera
2009-02-10, 12:42
  #38
Medlem
Sven-Gustafs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Svithjod
Asch din gamla moralkärring, dra av ett solo till, när du och resten av pingstförsamlingen prisar Gud på Sergels torg.

Att likna mig vid en pingstvän är en absurditet. Eftersom du inte har något att säga i sak, antar jag att ditt ärende är att ogenomtänkt ge luft åt din allmänna gnällighet. Du är, som det verkar, en bitch och kan som sådan inte låta bli att bitcha dig.
Citera
2009-02-11, 17:10
  #39
Medlem
micke_hs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mattep74
Du saknar empati för dina medmänniskor va?

Vi vet ju inte vad det är psyksjuk pundare som dom roade sig med heller. Det kan ju vara ett jävla kräk som förtjänar att bli förlöjligad av polisen. Inte för att det är polisens ensak att driva med knarkare men.....
Citera
2009-02-11, 17:32
  #40
Medlem
Jerdens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av theGlimmerTwins
Polisen Skåne håller på att samla ihop till en guldstjärna.

De har redan fått en av mig.
Citera
  • 3
  • 4

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback