Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2009-02-09, 13:04
  #1
Medlem
rularns avatar
Hej!

Jag skulle behöva hjälp med följande:

Jag har fått en differentialekvation, x'[t] + x[t] = a + Sin[b*t] som jag skall lösa med hjälp av ett blockschema i matlab/simulink.

Jag har lösningen på ekvationen, och hur den ska se ut (se bild). Men eftersom det var ett tag sen jag höll på med reglerteknik mins jag inte riktigt hur motsvarande blockschema ska se ut. Mitt försök ser ut såhär:

Överst är hur det ska se ut, under är mitt försök.
http://img205.imageshack.us/img205/821/reglerth3.jpg

Det är alltså BV, x[0] = 2 som jag inte får till.

Jag har även försökt med en Laplacetransformation och får överföringsfunktionen G(S) = (a/s+b/(b^2+s^2))/(s+1), vilket borde vara rätt. Denna ska man kunna använda i simulink för ett förenklat blockschema, men hur? Jag får inte till det heller. Det är ju bara olika vägar till samma svar. Hoppas ni hänger med.

Tack så mycket på förhand!
Citera
2009-02-10, 16:12
  #2
Medlem
rularns avatar
ah jag löste det till slut
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback