Citat:
Ursprungligen postat av raskens
Nu hänger jag inte riktigt med. Om man har en kritisk massa så har just den kritiska massan en volym. Är inte denna volym också kritisk då?
Att en reaktor inte exploderar har väl mer att göra med att man utnyttjar långsama neutroner och att reaktonstiderna inte blir så snabbar som vid en detonation och att man då lättare kan balansera reaktionen så den hela tiden är kritisk med klassisk reglerteknik.
Med "kritisk massa" avses oftast den massa som en sfär skulle ha för att orsaka en självdrivande kedjereaktion. När man bygger bomber är ju oftast sfärformen trevlig att arbeta med då den är effektiv och platssnål. Geometrin är ytterst viktig för själva detonationen.
För att en självunderhållande kedjereaktion ska inträffa måste man ha tillräckligt många neutroner från uransönderfall (dvs en viss massa) SAMT att neutronerna hinner träffa träffa på nya kärnor tillräckligt ofta (dvs en viss densitet eller volym). Att ha 50 kg uran är en kritisk massa för en atomexplosion, men om hälften ligger i Kiruna och resten i Jukkasjärvi så kommer ingenting att hända eftersom volymen blir helt fel. Likadant blir det för en reaktor. Det finns förvisso tillräckligt med massa för att passera den "kritiska massan" men då all massa är utspridd i en alldeles för stor volym kan inte en explosiv kedjereaktion uppstå. Däremot kan man ju nå kriticitet och en betydligt mildare nukleär förbränning men någon explosion kan det inte bli.
En reaktor kan absolut inte explodera eftersom volymen är helt felformad för att kunna producera en nukleär explosion, däremot kan man orsaka ångexplosioner (som hände i Tjernobyl) men en kärnexplosion kan aldrig inträffa. Hoppas detta förklarar det hela desto mer.