Citat:
Ursprungligen postat av Liquid_X
yeah, att kasta vapent vid brottsplatsen låter inte speciellt profisionellt iaf.. troligen är det nån galning som borde suttit inspärrad men pga den fina politik som bedrivs i sverige tillåts vandra fritt bland vanlig människor
Lite spekulationer:
Är det inte tvärtom! Dvs. proffisionellt att göra sig att med vapnet relativt kvickt efter händelsen? För att inte riskera att gripas med mordvapnet på sig, då är det ju kört. Han har ju större chanser att komma undan om han inte har ngt som binder honom till brottet, på sig (droppade kniven, tröjan/jackan och kepsen).
Kniv torde ju vara det bästa vapnet att använda sig av på ett varuhus(om man nu väljer ett sådant ställe) då det inte drar till sig ngn stor uppmärksamhet, i relation till tex. skott. Var det ngn av vittnena som överhuvudtaget uppfattade att hon blivit huggen till en början? De flesta trodde ju att hon blivit nedslagen. Ju mindre uppmärksamhet, ju lättare måste det ju vara att fly.
Hursomhelst är det otroligt oroväckande att SÄPO inte verkar ha lärt sig ngt av Palme-mordet.