Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
  • 1
  • 2
2009-02-03, 16:57
  #1
Medlem
Jag började kvällen med 3 zopiklon för att softa men fick inte tillräckligt bra effekt så jag tog sju stycken till. Surfade lite på internet, såg på TV, drack cider, mådde relativt bra. Efter ungefär en halvtimme då jag är ordentligt påverkad får jag den goda idén att gå ut. Tar på mig mina kläder och går ut i kylan. I ren desperation då jag kände mig oerhört trött på livet bestämmer jag mig för att försöka bli tagen av polisen så jaq tar fram min morakniv och börjar patrullera gatorna. Går runt i ungefär en halvtimme och känner efter hur det känns, men blir ganska missnöjd med resultatet. Ingen kommer förbi och ser mig och bilarna verkar inte bry sig om mig.

Går hem, sitter lite vid datorn och chattar, dricker mer cider.

Minnesbild: står vid en bil och karvar i däcket med en kniv. Hör hur ljudet pyser ut och går vidare till nästa bil. Har ingen aning om var jag är eller varför jag punkterar däck.

När jag vaknar mår jag extremt illa, uppstötningar och diarrée. Noterar att ett bord och golvet är klibbigt och att flera cappuccinoförpackningar blivit öppnade, kniven ligger på matbordet. Ingen aning hur det hela har gått till och begriper inte om däkkarvarepisoden var en dröm.

Sammantaget: intressant drog, men man blir helt väck.
Citera
2009-02-03, 17:25
  #2
Medlem
Shejkens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Certifierad
Jag började kvällen med 3 zopiklon för att softa men fick inte tillräckligt bra effekt så jag tog sju stycken till.
...


Citera
2009-02-03, 19:29
  #3
Medlem
lulligs avatar
Hur fan kan du göra en tripprapport om zopiklon? Insomningstabletter. Som inte funkar alls.
Citera
2009-02-03, 19:33
  #4
Medlem
weed-mans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lullig
Hur fan kan du göra en tripprapport om zopiklon? Insomningstabletter. Som inte funkar alls.

De funkar.. Denna rapport är ju ännu ett bevis att de funkar som en anekdot att förlora förståndet totalt. Funkar även utmärkt för insomningsbesvär.
Citera
2009-02-03, 19:48
  #5
Medlem
ja inte den längsta jag har läst. och kanske inte så detaljrik, så inte så bra betyg från mig 1/5
Citera
2009-02-03, 20:09
  #6
Medlem
lulligs avatar
Ja, dom kan funka bra till insomningsbesvär, men flumma på dom känns lite fel.
Citera
2009-02-04, 08:50
  #7
Medlem
Känns inte som att man kan flumma på dem, det är som ketchup. För mycket eller för lite.
Känner igen mig lite i din berättelse dock, så 3/5 iallafall.
Citera
2009-02-04, 12:57
  #8
Avstängd
Bensinkentas avatar
Verkar vara en trevlig drog.
Citera
2009-02-05, 17:39
  #9
Medlem
killer_nemos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lullig
Ja, dom kan funka bra till insomningsbesvär, men flumma på dom känns lite fel.


Dem fungerar skit bra att flumma på dra i dig ca 30 st så får du dig en tripp
Citera
2009-02-08, 20:43
  #10
Medlem
Zopiklon fungerar alldeles ypperligt att flumma på 2x7,5mg så har man garanterat inget minne över vad man har gjort hela kvällen dagen efter.. Alltid lika kul att kolla "skickade mejl", uppringda samtal och alla msnkonversationer
Citera
2009-02-08, 21:20
  #11
Medlem
volvo 240s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Certifierad

Sammantaget: intressant drog, men man blir helt väck.
Du har inte provat stilnoct va?

Det tog jag en i tron att det var ungefär som propavan dvs typ en timma innan den verkar så ja satte mig vid datorn..

Hamnade sedan på andra sidan stan dit jag hade gått och skrikit i folks brevininkast Även tagit med mig ägg ut och kastat på bilar
Citera
2009-02-08, 21:56
  #12
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lullig
Ja, dom kan funka bra till insomningsbesvär, men flumma på dom känns lite fel.

KÄNNS fel, Mycket möjligt.
Men kom inte och säg att Zopiklon/Stilnoct/Imovane inte funkar för att sköna sig på.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback