Ska säga att Sverige är så himla efter med det här. I USA har detta funnits i flera år och jag är beroende av den sidan.
www.ratemyprofessors.com är en MKT populär sida där man kan välja lärare efter vilken kurs man ska läsa.
Där betygsätter elever olika lärare från 1-5, skriver hur de lär ut, om det är svårt att få bra betyg, mkt prov, osv. + man kan t.om. kryssa i om man tycker läraren är het

lite onödigt men rolig grej..
Jag går alltid in där och kollar resp. lärare innan jag väljer en kurs.
Självklart brukar det också vara som så att man hittar en positiv kommentar bland 20 dåliga kommentarer, då kan man ju undra om inte läraren gått in där för att höja betyget, men om man då på det hela läser alla kommentarer bildar man sig nog en uppfattning iallafall.
Galet bra och den sidan kommer att bli mkt populär här i sverige annars är det något fel på det svenska folket