Citat:
Ursprungligen postat av ibanez2
Det är du inte - det är bara träning som gäller! Börja med att lära dig vad de olika delarna på gitarren heter och strängarna.Börja sen med grundackorden som A,E,D,C osv.Leta efter låtar som du gillar och vill lära dig och sen är det bara att vrida upp volymen på 11 och rocka!

Jag kan alla ackord, de flesta även minor. Kan även endel powerchords, men när jag försöker spela nåt så tar det för lång tid för mig att byta från typ D till G och det känns som att det bara står still, trodde det skulle gå någorlunda fort iaf att lära sig att hoppa mellan ackord tillräckligt för att spela te.x. idas sommarvisa. Men sen har jag inte spelat på en vecka heller, så är väl i riktigt dåligt skick just nu... Sen måste jag vara tondöv eller något, spelar jag något ackord och lyssnar hur det ska låta, och så provar jag ett till och lyssnar hur det ska låta, sen spelar en låt efter dom ackorden, då hör jag inte om det låter rätt eller fel.. Eller ja, jag hör ju att det låter skit, men jag vet ju inte om det är för att jag mutar någon sträng eller liknande..
Hur lång tid tar det cirka innan man kan hoppa mellan ackord tillräckligt snabbt? Är det det som är stora utmaningen med att lära sig gitarr så lägger jag ner. För när man väl lärt sig att hoppa mellan ackord snabbt, det är ju då det börjar bli roligt.. Typ dom få intron m.m jag lärt mig nu genom tabs går ju väldigt fort nu eftersom det är det enda jag spelar.
Sen vet jag ju var på gitarren som låter var, men medans jag spelar glömmer jag bort det, så det blir helt knepigt allting..
Sen undrar jag även över hammeron, är hammeron verkligen att man ska trycka på en not(sträng) så hårt att det låter som att man strummat? Det lär ju ta riktigt lång tid innan man blir så stark i fingrarna.. Sen undrar jag även vad pulloff är för något?
En annan fråga är vad (0) betyder på en tab? Vet att jag borde googla tablature-läran men motivationen nu = -10 typ.
Testade även spela lite lättare låtar ihop med tjejen medans hon spelade guitar hero idag, tyckte det var riktigt roligt, då får man ju rätt takt och allting.. Tror ni detta är ett bra sätt att bli duktigare eller är det totalt onödigt?
Aja.. Tack för eventuella svar.
Vill verkligen lära mig spela, men motivationen är helt väck.. Vad gör ni för att få upp motivationen i tuffa tider? Har även insett att min gura + stärkare är för lite för att lära sig spela, visst den har dist/overdrive osv men skulle nog satsa på en effektpedal, men får bli nästa månad när jag får pengar..
Sen undrar jag vad en "crybaby wah wah" är för något? Dvs vad gör den för ljud?
Och har ni nån bra sida för att lära mig tablatur på, te.x. vad !10\!, !9-\! osv betyder? Vet inte vad jag ska googla på riktigt, googlar jag tablatures så får man bara upp sidor med massa tabs..
Tacksam för svar som sagt. Känns dumt att lägga ner redan, mina polare och tjejen säger att jag blir duktigare för varje dag som går men själv tycker jag det bara står still, jag vet inte.. Ska man föra dagbok eller nåt över vad man kan?

Haha.
Edit: Vad tjänar jag på att veta vad strängarna och delarna på heter? Vet visserligen i princip vad dom heter, E högst upp, lilla e längst ner etc..
Sen vet jag vilka som är micarna, och tremolon är väl den där "wammyn" som man svajjar ljudet med och halsen är väl den man spelar på?
Edit2: Jag har en squier fender kopia, en strata som jag trivs ganska bra med.. Ska köpa nya strängar (min polare sa att nya gitarrer har gamla strängar och att köpa nya, helst 0.10or är mycket lättare att spela på, dvs mindre påfrästningar för fingrarna.. stämmer detta?). Men tänkte även över förstärkare och sådär, tror inte min som jag fick med på 10w är något vidare.. Kan jag köpa en effektpedal och koppla in det i hemmabiot eller kommer jag spränga högtalarna? Jag spelar inte på så hög volym, bara så man hör.
Sen tänkte jag, jag har ju en sån där kitförstärkare som följde med gitarren, om man har en effektpedal, när jag drar på en sträng kan man få den att dista längre? Dvs jag strummar och då låter gitarren längre? Satt och studerade GH idag och i vissa låtar så låter ju gitarren toklänge.
Usch vad många frågor. Hoppas någon orkar svara på allt.
Skulle uppskatta det VÄLDIGT mycket!
Rock'n'roll!
/Fordie