Det finns allvarlig kritik mot strängteorin.
Här är två böcker jag läst i ämnet:
Peter Woit - Not even wrong
http://www.amazon.com/Not-Even-Wrong.../dp/0465092756
Lee Smolin - The trouble with physics
http://www.amazon.com/Trouble-Physic...6506748&sr=1-1
Utan att kunna det minsta om gaugeteori och annat som är nödvändigt för att förstå strängteorin, så kan man förstå kritiken mot den på enkel svenska.
Strängteorin är en teori som inte finns. Den teori som inte finns säger ingenting om vår värld. Efter trettio år av arbete med teorin som inte finns och inget säger har man inte några som helst förutsägelser att göra.
Men man har gjort ett framsteg. Eftersom strängteorin som inte finns inte säger något om vår värld, så har man definierat om vetenskapen. Vetenskapen ska inte längre syssla med vår värld. Den ska syssla med alla möjliga världar. Vår värld är sedan en av alla dessa, och helt ointressant att studera.
Och de som inte tycker om det, anser strängteoretikerna ska stämplas som terrrorister.
Numera håller strängteoretikerna på med stora mandala-liknande symmetrier. It's all vibrating strings man, the cosmos is one big symphony. I feel the vibrations.
Man kan undra vilken drog strängteorin är byggd på.
Men å andra sidan kan man undra vilken drog kvarkteorin är byggd på.