Okej, dessa är mina 5 favoritspelare. Observera att de är mina "favoriter", inte nödvändigtvis de bästa genom tiderna.
1. Teemu Selänne (finnish flash) - 76 MÅL gjorda för Winniepeg i sin debut/rookie säsong (slå det om ni kan).
2. Pavel Bure - Snabbaste ryssen någonsin, målgörare och superdiva.
3. Alex Ovechkin - Snabb, stark, målskytt av rang.
4. Joe Sakic - Helt komplett när han var som bäst.
5. Scott Stevens - New Jerseys flaggskepp när det begav sig, manglade allt och alla.
Utan inbördes ordning (förutom att Beliavski är etta):
Alexander Beliavski - Bar ensam Björklöven på sina axlar under flera års tid. En briljant spelare som var flera klasser för bra för allsvenskan, men som ändå var Björklöven trogen under en lång tid.
Tobias Lundström - Som 25-årig med landslagsmeriter och med tre säsonger som förstamålis i MODO bakom sig så bestämmer han sig för att gå till Björklöven i Allsvenskan. Stannade i sex säsonger innan han slarvades bort av sportchefen och nu har han lagt masken på hyllan. Spikade igen i princip varje hemmamatch mot topplagen, särskilt mot Skellefteå.
Saku Koivu - Anledningen till att jag började heja på Montreal, grym lagspelare som är perfekt som lagkapten. Fick aldrig spela med tillräckligt bra yttrar för att på allvar se hur mycket han skulle kunna producera i NHL. Återkomsten från cancern ger fortfarande gåshud.
Andrei Markov - Magisk back, underbara passningar. Montreals största (enda?) stjärna för tillfället. Skadefri så är han relativt stabil omkring 60p ifrån sin backposition, att han ser ut som Mr. Bean gör inte saken sämre.
Carey Price - Har man sett hans debutsäsong som rookie så vet man vilken talang den killen besitter. Risken är att bördan på hans axlar fortsätter vara alldeles för tung sett till det psyket han har visat upp hittills. Men som sagt, när han spelar bra, ja då är det få målvakter som kan matcha honom.
P.K. Subban - Den killen har allt för att lyckas; talangen, attityden, snabbheten och viljan att lyckas. Ruskigt bra slutspel när han kastades direkt in i hetluften mot Washington, Pittsburgh och Philadelphia, kommer andra säsongen gå lika bra när folk förväntar sig stordåd?
Andrei Kovalev - Det går inte att ogilla honom, drömmen är att han kommer tillbaka efter säsongen på ett billigt kontrakt och rundar av karriären i Montreal. Världens kanske mest talangfulla hockeyspelare.
Det går egentligen att göra listan på favoritspelare hur lång som helst, men de här sju spelarna sticker ut en aning från de övriga.
__________________
Senast redigerad av strutsboa 2010-07-13 kl. 22:53.
Andrei Kovalev - Det går inte att ogilla honom, drömmen är att han kommer tillbaka efter säsongen på ett billigt kontrakt och rundar av karriären i Montreal. Världens kanske mest talangfulla hockeyspelare.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!