Måste bara berätta detta!
För några veckor sedan så stod jag i stans spelbutik och tjötade med personalen!
Efter en tids konversation så kommer det in en pappa med en stor papperspåse, han ställer upp kassen på disken och frågar ägaren om han är intresserad av något av spelen. Jag ser att han packar upp diverse N64, Gamecube-spel etc. Jag ställer mig lite åt sidan och kollar på allt som kommer upp, till slut ser jag det. Nått av det vackraste inom spel! En STOR, nu menar jag stor
Diablo 2 pappförpackning!
Den är ungefär 20 x 30 x 5 (cm), med manual och allting! Och det som gör saken bättre(roligare) är att allt är på svenska! Så har man tråkigt någon kväll tar man upp manualen, läser en "magi" och får ett leende på läpparna!
Citat:
Fruset klot
Det frusna klotet är ett storslaget skådespel som injagar skräck i fiendens hjärtan. Klotet tar form i luften och skjuter isblixtar mot alla i närheten och anställer förödelse, till synes godtyckligt, innan det detonerar i en magnifik explosion av isande ödeläggelse.
Effekt: Ett pulserande klot som förstör ett område med isblixtar.
Som ni Diablo-spelare ser så är detta alltså "
Frozen Orb".