Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2009-01-11, 04:45
  #13
Avstängd
Paraflexs avatar
Även om inälvsmat kanske inte "låter" så gott, så tillhör ju pytt-i-panna denna kategori (i olika länders varianter). Det handlar ju om att tillvarata allt från djuret. Den svenska pölsan är ju ett bra exempel, som faktiskt kan vara suveränt gott på en hårdmacka exempelvis.
Citera
2009-01-12, 04:41
  #14
Medlem
midnighttrains avatar
blir äcklad av all animalisk mat. Ofta så kryper det in organ i många köttprodukter, korv gör man sällan av fläskfilén direkt.

Minns hur folk försökte övertala mig att det inte alls var blod i blodpudding eller lever i leverpastej utan att det bara hette så när jag var liten.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback