Citat:
Ursprungligen postat av
Joomla
Hade du felkoden innan oljebytet dessförinnan (och av nyfikenhet, vad pekade felkoden på för fel?)? Jag är ju mer nyfiken på vad som hade hänt om du i samma fall hade hällt i en lika stor mängd lacknafta som du hällde i STP.
Jo, jag är fullt medveten om att man kan plocka ner mitt argument till ren tur eller att själva oljebytet löste problemet, men eftersom jag tidigare gjort ett mellanbyte så var det ändå fräsch olja i motorn, därav min tro på att medlet funkade.
Felkoden pekade mot en kamkedjespännare, alltså hydraulisk spännare, vilka är kända att gå sönder efter ett antal år på VAGs bensinbilar, men eftersom jag inte hade något att förlora köpte jag motorspolning och testade med...vilket tack och lov fungerade.
Och som du påpekar, det kanske kunde fått samma effekt om jag hällt i lacknafta eller diesel men det kan ärligt talat ingen av oss veta.