Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
  • 1
  • 2
2008-12-22, 21:37
  #1
Avstängd
anbows avatar
Börjar med lite bakgrundsfakta då.

Ålder: 21
Tidigare droger: Nån CS, en och annan hallucigen samt CB såklart..

Det här utspelade sig för någon månad sedan

Kl. 18.00 DAG1
Sitter hemma och har tråkigt, har pratat lite med en polare om att kanske fixa lite brunt och tagga hem till en annan vän (Vi kallar dessa VÄN1 och VÄN2) för att chilla lite.
Hmm.. Låter riktigt trevligt tänker jag, vi bestämer att VÄN1 ska kirra en 5a så skulle jag höra av mig till VÄN2 och berätta våra kvällsplaner..
När jag pratar med VÄN2 i telefon så säger han, med en lite fnittrig och glad röst, "jag har ful-cola hemma, ska vi vara vakna hela natten?" .
Utan att tänka på möjliga konsekvenser, vad jag har planerat dagen efter bland annat, så skrattar jag till och instämmer att vi bör ta tjack ikväll.

Kl. 20.30 DAG1
Jag hade tagit bussen till stan och precis kommer hem till VÄN2 (VÄN1 var redan där) när VÄN1 argt berättar för både mig och VÄN2 hur oansvariga vi är som vill ta tjack med mera.. Lång historia, vi bestämmer oss för att skita i att ta det (VÄN2 hade redan hunnit ta en lina på uppskattningsvis 0.2g) lungt ikväll istället, vi har trots allt 5g bra brunt att röka.
Sagt och gjort, vi lindar upp med skön musik och börjar mecka..
Nu går det några timmar emellan men allt vi gjorde under den här tiden var att sitta och småprata samt röka, en och annan öl förtärades också...

Kl. 23.30
VÄN1 börjar helt plötsligt berätta att han ändrat instikt, att det faktiskt är en perfekt kväll att vara vaken länge och snacka hela natten, han är dock lite nojjig för att han ska träffa sin mamma kl 08.30 nästföljande dag. Vi intalar honom att det är lungt och så bär det iväg. Tre fina linor uppdalas och jag är först med att snorta. Tar den minsta linan (av oförklarlig anledning), sedan tar de andra två deras linor.
Tycker faktiskt att tjack både luktar och smakar (i näsan) helt ok, det enda jobbiga är att man blir snorig ett tag efterråt.
Jag känner mig inte speciellt speedad, snarare sänkt av brajjet, så jag blir ivrig och slänger 30 minuter senare i mig min 2:a lina, hade nu tagit ca 0.3-0.35g BRA tjack.

Kl 01.00 - 10.00 DAG2

Natten börjar med att några fulla kompisar kommer över och hälsar på efter att de vart på krogen. Jag känner mig nu sjukt speedad och kan inte varken sitta still eller hålla käften så jag berättar ivrigt för alla vänner att jag har tagit tjack. :P
Två av de berusade drog efter en stund hemmåt medans en stannade kvar, halvt däckad i soffan.
Jag är sjukt rastlös och måste göra något nu, nu, NU! Så jag bestämmer mig för att ensam ta en promenad till Statoil efter att tjatat i en halvtimme på mina vänner för att någon skulle följa med.
Kände mig sjukt "stor" och biffig under min promenad till Statiol (som förövrigt tog 1h30min att gå i raskt tempo ).

...

Kvällen gick, jag kom tillbaks till VÄN1 och VÄN2.
Spenderade hela natten, från Kl. 03.00 - 10.00 nästa dag, med att sitta och blindstirra in i VÄN2's datorskärm medans han konstant hela natten satt och skissade på nån dator-gjord grafitti bild. Tog även ca 0.1-0.2 g tjack till, så sammanlagt uppskattningsvis 0.4-0.45 g.Fick RIKTIGT ont i ögonen när jag Kl. 10.00 bestämde mig för att tagga hemmåt och försöka sova. Såfort jag kom ut i solljus var det som att bli bländad av en sjukt stark strålkastare.. :P

DAG 2 - DAG 3
Nåja, lyckades somna 10-20 minuter runt 12-tiden på förmiddagen.
Satt sedan hemma och var speedad hela dagen, skrev mycket långa texter i Word och spelade Counter Strike (haha) fram tills 17.00, taggade då åter igen hem till VÄN2. VÄN1 var kvar där och de hade inte heller lyckats sova någonting (dock så hade VÄN1 sovit mellan 04.00 - 09.00 tidigare på natten, TJACKAD.. Han är sjuk. :P Han sov nog inte så bra dock, eftersom vi konstant försökte väcka han hela natten haha) men de hade fixat mer brunt, så vi meckade upp en fett i hopp om att bli flummiga. Icke.. Eller jo, flummig blir man, men ni som har testat vet ju att man fortfarande är helt klar i huvudet och att blunda är tabu.
Anyways.. Vi rökte sedan inget mer förren Kl 20.00 ca. Jag hade nu börjat känna små vibbar av att en AT var påväg, det "illade" till i kroppen lite svagt då och då. Nu skulle vi äntligen röka igen, jag puffade ivrigt på jointen i hopp om att göra ATn lite svagare när den väl skulle komma. Dumt gjort..
Jag hade nu inte ätit på ca 40 timmar, och inte sovit på ca 50 timmar. Dock drukit 5-6 bira, samt en del vatten.
10 minuter efter att jag hade rökt så sa det PANG, där kom ATn.
Fick starkare och starkare illningar i kroppen. Tänk dig att dina tänder "isar", den känslan kom i vågor, allt intensivare, och över hela kroppen.. Vid 22.00 tiden fortsatte det bara att bli värre, nu kändes illningarna, som ibland satt kvar flera minuter mellan intervallerna, som om någon körde in 1000-tals nålar i kroppen, det var en obeskrivligt jobbig känsla. Jag låg där och kände mig helt ensam, fick sjuka tankar soma tt mina kompisar kanske ville döda mig. Men höll mig endå i skinnet och det enda jag sa till mina kompisar medans jag låg i VÄN2's soffa och vred mig i plågor var "Hoppas ATn tar slut snart.", så hade jag sagt upprepade gånger tydligen. :P
Vid 02.00 - 03.00 tiden var det som jobbigast, illningarna satt nu nästan konstant, jag kände mig sjuke ensam och fick för mig saker som att mina vänner stod ovanför mig och ville göra illa mig (låg i VÄN2's säng vid det här laget, helt ihopkrypen med händerna över huvudet.), att det var hundar som skällde på mig med mera.. Jag gick in på badrummet (svimmade nästan påvägen dit, kändes det som i alla fall) och pissade. Sedan tittade jag mig i spegeln och precis då kom ennu en "våg" av illningar i kroppen. Blundade dock inte den här gången utan fortsatte krampaktigt att titta medans det gjorde ont, och då såg jag hur mitt ansikte ändrade form och färg (skiftade mellan massa regnbågsfärger). Staplar mig efter detta in till vardagsrummet, lägger mig i soffan och säger till mina vänner "Nu vet jag hur pundare mår", vad jag riktigt menade med det vet jag inte men men ... När jag blundar ser jag nu hallisar, och när jag tittar tycker jag mig se massa saker i ögonvrån hela tiden, allt ifrån en vän till djur och annat..
Tiden går och jag handskas med denna sjukt jobbiga AT i några timmar.
När jag frammåt morgonen börjar klarna till allt mer (kände mig tillräckligt OK för att föra ett normalt samtal vid ca 12.00 strax innan jag kröp till kojs och lyckades somna. ) så beger jag mig slutligen hemmåt... Det är nu Söndag och förmiddag, jag hade inte sovit sedan Torsdag/Fredag natt.

Slutord:

Jag är fullt medveten om att detta inte är någon "extrem" Amfetamin-rapport, men anledningen att jag endå ville ta med den här var på grund av den riktigt skumma och jobbiga AT'n, sa till mina polare en gång att jag trippade när det gjorde ont, och det var precis så det kändes. När varje ny "illning" kom så slog det på i huvudet oxå och jag tyckte mig se saker och kände mig sjukt lost, helt ensam i världen typ..

Aja, så kan det gå och varje AT är inte den andra lik, jag fick skylla mig själv som slarvade så med sömn och mat också. Better luck next time..

MVH.
__________________
Senast redigerad av anbow 2008-12-22 kl. 21:42.
Citera
2008-12-23, 02:18
  #2
Avstängd
Kekambass avatar
Får väl var först med att skriva här då

Låter jobbigt,har själv inte fått dålig at av affe men mefedron är helvetiskt.
Hur gick det med han som skulle träffa sin mamma?
Citera
2008-12-23, 15:38
  #3
Avstängd
anbows avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kekambas
Får väl var först med att skriva här då

Låter jobbigt,har själv inte fått dålig at av affe men mefedron är helvetiskt.
Hur gick det med han som skulle träffa sin mamma?

Jodå det gick bra, efter 30 minuters intensivt tjatande på morgonen så fick vi upp honom, sen gick han och hälsade på mammsen.
Citera
2008-12-24, 14:15
  #4
Medlem
skogsbärets avatar
3/5

Hmm, jobbigt att du inte käkade eller drack tillräckligt. Förmodligen hade du inte fått någon större AT då
Citera
2009-01-02, 00:03
  #5
Avstängd
anbows avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rollo Tomasi
Din påstådda ålder kombinerat med dina erfarenheter... Jag skriker: Nej!

PS: Vet du nån som kan fixa tjack som INTE kommer från Polen/Baltikum? Det svider. Vill ha bra tjack!

Förstår inte vad du menar med det, men det är bara att tro vad du vill för jag antar att du syftar på att jag är för ung för att ha tagit droger? :S
Citera
2009-01-02, 02:17
  #6
Medlem
Yessibelles avatar
Va fan e en AT? och CS och CB????
Citera
2009-01-02, 02:19
  #7
Medlem
Slingshots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Yessibelle
Va fan e en AT? och CS och CB????

AT= Avtändning
CS= Centralstimulantia
CB= Cannabis

Citera
2009-01-02, 23:43
  #8
Medlem
Yessibelles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slingshot
AT= Avtändning
CS= Centralstimulantia
CB= Cannabis


OK
Citera
2009-01-03, 10:02
  #9
Medlem
Vias avatar
2/5

Prova att vara vaken en vecka eller två med 2-4gram/dag. AT efter ett halvgram .. pah.
Citera
2009-01-21, 19:56
  #10
Medlem
Asså blir de sådana grova AT´s av så lite?
Om jag och min polare nu skulle testa på våran första lina tjack på låt oss säga 0.2g var. Kommer vi då vara vakna så jävla länge?
Citera
2009-01-21, 19:58
  #11
Medlem
gazms avatar
Intressant, ganska väl detaljerat med klockslag.
Citera
2009-03-08, 14:47
  #12
Avstängd
anbows avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gyllan
Asså blir de sådana grova AT´s av så lite?
Om jag och min polare nu skulle testa på våran första lina tjack på låt oss säga 0.2g var. Kommer vi då vara vakna så jävla länge?

Beror alldeles på kvalitén på tjacket. Jag har ibland tagit uppemot 0.6-0.8g utan att känna mig nått annat än pigg och ibland endast 0.2-0.3 och haft riktiga tjackrysningar och varit riktigt speedad.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback