Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
2008-12-21, 01:51
  #13
Medlem
Värdelös rapport, blir så trött på folk som inte kan skriva för fem öre.
Citera
2008-12-21, 01:52
  #14
Avstängd
Metalskallens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av QuickJelly
Herregud människa, du är ju som gjord för att bli svensk polis.

Du låter som en otroligt feg (eller överdrivet försiktig kanske är snällare uttryckt) person som måste förbereda och nojja sig så mycket över lite laglig rökmix. Är det verkligen en seriös rapport eller trollar du?

Rapporten beskrev väl effekterna bra, men var opersonlig och du delade inte direkt med dig av vad du gjorde eller upplevde.

Om du är nyfiken på vad jag gjorde så satt jag i typ 20 min i en soffa och försökte svara på min band polares frågor som jag lätt kunde svara på men mina tankar svävade iväg på rummet som känndes som det varit 1 meter i tak.
så det tog typ 2 mins innan jag lyckades svara.

Jag ställde mej upp utan problem och rummet blev helt plötsligt avlångt och när jag gick emot tåan så blev jag rädd, för ju närmare jag smög mej på toadörren ju mer verkade toalett dörren åka iväg så jag kastade mej ner i soffan igen och lugnade ner min rädsla eftersom jag har hört att det kan leda till vissa saker. Måste sett förjävla kul ut.

Sedan blev min bandpolare otålig och sa att jag måste skärpa mej och att vi måste jamma nu efter att jag stirrat på mina händer diverse nämnt att mina
normalt muskulösa ben verkade krympt till små tändstickor. Han verkade inte fatta den grad av vad jag upplevde eftersom jag varken skrattade eller gav starka utryck vad som hände. Jag satt mest och knappade på mobilen, inte för att jag visste vad jag höll på med. Jag bara kollade på den och typ.. ja du...

Sedan gick vi in till reprummet ifrån sällskapsrummet som jag satt och trippade i och jag kör ju metal så vi gjorde om några Jimmy henriks låtar till deathmetal. O JÄÄÄVLAR VA DET LÄT BRA! ojojoj säger jag bara.
Jag fick sån jäkla känsla och bara satt och blundade när mina fingrar flög över gitarren. Jag visste inte då om det lät bra för min kompis men när jag öppnade ögonen sa han. *wow, fan du borde ju ta det där Genie innan vi drar upp på scenen*

Och det där trollar? Menas det med att jag överdriver eller? Nej förfan, jag underdriver snarare. Jag vet inte hur hög jag blev eftersom jag inte varit hög förut men inte fan var det små effekter.

Och ja, jag är väl överdrivet försiktig emot droger. Men nej jag har aldrig varit feg. Varför jag är försiktig emot droger är för att det är olagligt av en orsak.
Jag är dock absolut ingen moral kärring. Men nu när jag har testat har jag insett att de är missbrukare som är fega inte jag.

Jag har aldrig gillat hiphop och rappens låssascoola texter. Men en låt är riktigt bra. Ken rings eld och djupa vatten. Gammal låt indeed men bra budskap.

http://fr.youtube.com/watch?v=8qjKqeo_ICk
Citera
2008-12-21, 05:36
  #15
Avstängd
Metalskallens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Maizer
Men snälla du, det var Genie du rökte och inte LSD. Nu har jag inte testat någon laglig rökmix, men jag har svårt att tro att det känns som "halva hjärnan rinner ut".
Som nån skrev, du verkar oerhört mesig.

Om du väljer att dömma och tro saker utan insikt så be my guest.
Men rök Genie själv innan du lägger ut pekfinger som "Det var Genie du rökte inte LSD" patetiskt...
__________________
Senast redigerad av Metalskallen 2008-12-21 kl. 06:03.
Citera
2008-12-21, 05:58
  #16
Avstängd
Metalskallens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tenbule
Färsk eller vad? Det är en stoor skillnad på Genie och (jag antar att det var DXM?) andra ickeklassade droger. Kolla på mephedrone och Spice liksom... det är ju inte direkt samma sak. Nu vet jag iofs inte om meph har blivit klassat, inte riktigt min avdelning... Så att säga att man aldrig ska prova oklassade droger är väl lite att ta i...? Som att säga att cannabis och heroin är samma sak bara för att båda två är olagliga, eller har jag fel?

Ja, Du har fel på samtliga punkter.

1. det var inte dextrometorfan jag rökte. Eftersom jag själv köpt Genie påsen ifrån grosist i sluten påse och inte av någon random pundare på stan eller kompis.

2. Nej det är inte att ta i, oklassade droger är just oklassade av olika anledningar. Tex att inget dödsfall har raporterats. Enligt min mening kan Genie vara farligare eller ha större effekt än cannabis eftersom det är en "Nyhet". Det är inte testat...


Nej jag säger inte att alla oklassade droger är lika farliga, jag fattar inte hur du gjorde den kopplingen. Jag säger att det är farligare att testa oklassat än klassat och det håller väl alla med om?
__________________
Senast redigerad av Metalskallen 2008-12-21 kl. 06:00.
Citera
2008-12-21, 07:58
  #17
Medlem
Tightflesks avatar
Bra rapport beskrev effekterna riktigt bra faktiskt (Har själv testat)
Men som alla sagt tidigare du verkar lite överdrivet försiktig.
Men bättre att vara överdrivet försiktig än att vara överdrivet oförsiktig antar jag.
Citera
2008-12-21, 08:02
  #18
Medlem
Smajos avatar
Tycker det var en intressant läsning, synd att jag har svårt för när folk särskriver och stavfel vid äldre ålder, men jag vet att alla inte är som alla andra.
Citera
2008-12-21, 10:02
  #19
Avstängd
Metalskallens avatar
Dag 2 efter knark

Allting känns inte helt återställt bland annat att mina tinningar känns svagt expanderande fortfarande. Men bara 1/10 av det jag kännde på själva trippen. alltså väldigt lite men det finns där.

Jag läste ett inlägg om en snubbe som rökt så mycket Genie att det började blöda ur ögonen. Okeeej, kan det hända med vanligt grönt cannabis också eller?

Det roliga är jag känner folk ifrån min skola som kan fixa vilken drog som helst mellan himmel och jord och så valde jag Genie istället för grön cannabis som folk kör världen över... dumt... men det var väl den falska laglighets stämpeln som fick mej att köpa det.

Såhär säger lagen läste jag på polisens hemsida.

Ja Genie och Spice är legaliserade
Nej du får inte bruka dom för att uppnå en berusning, det är olagligt.
Der är precis lika olagligt som att ha rökmixerna hemma som att ha cannabis hemma eftersom det räknas som förberedelser till berusning.

Det är heller inte lagligt att sälja vidare legaliserad rökmix. Det anses som langning eller vållande till annans död ifall någon skulle kola på det även om de tagit överdos, eller blandat med någonting dumt.

Skriver mer ikväll.
__________________
Senast redigerad av Metalskallen 2008-12-21 kl. 10:05.
Citera
2008-12-21, 10:27
  #20
Medlem
Nojlagets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Metalskallen

Jag läste ett inlägg om en snubbe som rökt så mycket Genie att det började blöda ur ögonen. Okeeej, kan det hända med vanligt grönt cannabis också eller?

.

Jag har ingen aning om hur Genie fungerar men jag har mycket svårt för att tro att detta skulle stämma. Och NEJ, det kan inte hända om man röker cannabis.

Sluta med sån här skit och rök det sköna gröna istället. Då vet man i alla fall vad man får!
Citera
2008-12-21, 11:52
  #21
Medlem
Paradisens avatar
Jag tycker iaf det var en schysst rapport. Kanske lite odetaljerad bara, men nu vet man ju hur Genie fungerar För en som inte vill röka i sig den smörjan.
Citera
2008-12-21, 12:10
  #22
Medlem
TheTruthFairys avatar
Jag har själv testat Genie och det är verkligen ett potent intensivt rus så vad TS säger kan mycket väl stämma då han rökte mycket mer än vad jag fick mitt starka rus av.

Däremot kan han mycket väl trolla då raporten var overkligt dålig.
Citera
2008-12-21, 12:40
  #23
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Metalskallen
Och det där trollar? Menas det med att jag överdriver eller? Nej förfan, jag underdriver snarare. Jag vet inte hur hög jag blev eftersom jag inte varit hög förut men inte fan var det små effekter.

Och ja, jag är väl överdrivet försiktig emot droger. Men nej jag har aldrig varit feg. Varför jag är försiktig emot droger är för att det är olagligt av en orsak.
Jag är dock absolut ingen moral kärring. Men nu när jag har testat har jag insett att de är missbrukare som är fega inte jag.

Med trollar menar jag att du skrev saker får att medvetet få folk att reagera och bli upprörda, men ok det verkar inte som du gjort det.

Har själv, som många andra, testat spice flera gånger och ibland i ganska stora mängder så jag vet ungefär vilka effekter man får av rökmixar. Visst får man effekter, men inte alls lika kraftiga som på andra droger. Tyckte själv inte att det var så mycket annat än allmän seghet men du kanske upplevde annat. För så stor skillnad kan det inte vara mellan genie och spice. Men en sak är nog säker, du ska aldrig testa LSD om du kan få sådana effekter av genie, du skulle nog flippa rejält.

Sen måste du faktiskt kunna inse skillnaden mellan mephedron, DXM och lagliga rökmixar. Genie är inte så farligt som du verkar tro. Faktum är att jag är säker på att den alkhol du säger dig ha druckit efter trippen förmodligen var dubbelt så farlig som det du rökte.

PS, skulle inte säga att genie är en "nyhet" direkt. Den är ju gjort på örter man har känt till och brukat i flera hundra år.
Citera
2008-12-21, 15:20
  #24
Medlem
Sezzlers avatar
Det här är riktigt, riktigt, illa.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback