Lite nyfiken på det där med fartkameror då det nojar mig till 1000 även om jag håller lagliga hastigheter i största möjliga mån (har väl råkat ligga lite högre någon gång men inte mer än 5 km). Har fått höra, enligt någon som jobbade på trafikverket, att de nya kamerorna som byttes vid årsskiftet är aktiva dygnet runt och fotograferar utan blixt, någon som kan verifiera detta?
Är det någon som efter 1/1 2014 åkt fast i en fartkamera som ej blixtrar på dagen vid fotograferingstillfället?
Och hur många av er har åkt för fort förbi en fartkamera utan att dra ner solskydd eller liknande och sluppit en bot nu efter 1/1 2014?
Nyfiken på grund av noja och dessa "rykten" jag hört av en som arbetar med just fartkameror och deras underhåll. Har försökt googla men inte riktigt fått svar, har bara fått svar på att blixten ska vara jävligt starkt vilket jag även sett på youtubefilmer men ingenting från 2014 som kan lugna min framtida bötesnoja