Jag brukar ha rätt svårt att hålla igen munnen när det kommer politik på tal. Brukar själv ta upp diverse frågor ibland också. Men oftast så möts man _aldrig_ av något sakligt eller vettigt. Har tröttnat lite halvt på det då dom flesta ligger på en nivå som är såpass låg att det inte är sant. Kom ihåg en gång när jag argumenterade med flickvännens brorsa som har sett Zeitgeist och är helt övertygad om att ränta är omöjlig att betala tillbaka och att ränta bara skapar mer och mer skuld. Detta oavsett hur många gånger jag försökte förklara för honom att han skulle vidga sina vyer lite över just pengar på sparkonton och lån utan att ränta faktiskt är avkastning av investering över tid.
jag - tänk dig att du investerar din tid på din arbetsplats, då får du lön, det kan man säga är en form av ränta för att du investerar din egna tid på jobbet.
flickväns bror - men hur får dom pengar då?
jag - genom att erbjuda tjänster/varor mot betalning
flickväns bror - men om man lånar pengar, hur ska man då ha råd med räntan?
jag - varför skulle man inte ha råd med räntan? annars hade man väl inte tagit ett lån?
flickväns bror - men om jag lånar pengar har jag ju bara den summan pengar och måste betala mer pengar alltså är det en form av slaveri för man måste betala räntan genom att arbeta
jag - säg något djur på jorden som inte måste arbeta för att överleva, oavsett om det är samla kottar eller sitta på ett kontor så måste man arbeta på något sätt
osv.
osv.
osv.
osv.
Oftast när man argumenterar med andra personer möts man till 100% av känsloargument och halmgubbar och ufon.
Edit: Orsaken till att jag nästan har slutat helt att argumentera med familj och vänner är att all bevisbördan ligger oftast(kan nog säga alltid) på mig. Av vuxna bemöts man oftast av "men du är ju ung och har ingen riktig livserfarenhet än, när du har familj och fast jobb får vi se vad du tror på" eller mitt absoluta hatargument "men så är det ju inte"<- det hatar jag för att det aldrig aldrig någonsin framställs några bevis för att det inte är som jag säger.
Citat:
Ursprungligen postat av Supersmurfen
Som sagt var man får känna in när det är lämpligt att yttra sig. Jag var på en fest där man diskuterade TV-licensen, man sa bla att det var töntigt med tv-pejlare och att licensen var hög. Alla på festen (utom jag) var överens att den statliga televisionen skulle helt och hållet skattefinansieras. Motivet var att det är ju så mkt som skattefinansieras som inte alla använder såsom, operan, järnvägen, museér etc osv
Att i det läget säga vad jag tycker om statlig TV osv hade gjort att festens fokus hade riktats på mig, på ett inte alltför positivt sätt.
Om man vill diskutera liberalism med andra liberala på ett avspänt sätt, så kan jag slå ett slag för liberöl, tid och plats finns på frihetsfrontens hemsida
http://www.frihetsfronten.se/aktivitet.html
Jag var i torsdags på liberöl och det var mkt trevligt, tydligen brukar HAX dyka upp ibland men tyvärr inte i torsdags.
Det tråkiga är att även om det kan vara trevligt med såna tillställningar så känns det lite som klubben för inbördes beundran. Jag får ut mest av att argumentera med personer som tycker annorlunda än mig.