Citat:
Ursprungligen postat av Redundant
För att utöka förståelsen här. Manhattanprojektet kom inte på atombomben, iden bakom den fanns redan. Manhattanprojektet gjorde "bara" verklighet av iden.
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_nuclear_weapons
så vem kom på det,/ vilka?
eller snarare vem/ vilka gjorde verklighet av den?!
Leonardo Da Vinci kom på helikoptern, men han satte inte den i verklighet, utan det var faktiskt även en ungrare

och det var si sådär 300 år senare.
Så vem som kommer på idéerna har egentligen ingen betydelse då det är vem som kan verkställa ideerna som har kunskapen mm.
lite off topic, men fattar egentligen inte detta med Leonardo da Vinci, folk säger att han uppfann helikoptern, pansarvagnen mm, han kom på en idé om dem men han kunde inte bygga dem och folk kunde bara bygga fungerande helikoptrar och pansarvagnar flera 100 år senare, och jag slår vad om att dem ändrade på hans "idé" rätt mycket för att få den att funka men endå är det Da Vinci som får äran för allt och folk vet ens inte vad den riktige uppfinnaren heter!
sorgligt.