Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2009-04-28, 17:21
  #13
Medlem
zaturn87s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av De Large
http://www.nd.se/ni/visa/default.asp?dokID=738

"Mimmi" Karlsson-Bernfalk på Norra Skånes tidning röjer anonym källa p.g.a. hans åsikters skull.

Bland det vidrigaste jag läst om journalister på länge, hon bryter mot lagen och journalistyrkets etik genom att hänga ut honom.

Är det för att han är (nd) eller för att han ville starta ett medborgargarde?

"äsarna rasar idag mot hennes agerande, då hon gång på gång vägrat att uppge etnicitet och namn på grovt kriminella på orten, till exempel den ökända albanligan, men hänger ur en hederlig person med namn och bild bara på grund av dennes invandringskritiska åsikter."

Man får inte kritisera invandringen, man får inte ens organisera ett försvar mot gängen med invandrare som rånar, misshandlar, våldtar och mördar.

Hon kringgår anonymitetslöftet genom att ge intervjuuppdraget till en kollega, har man fått ett sånt löfte så gäller det så klart vem man än intervjuas av på en aktuella tidningen.

Hur ser ni på saken?


Hon ska ju tydligen åtalas så hon det är inte precis så att hon kommer få gå utan straff...

Jävligt lågt av henne dock...
Citera
2009-04-28, 17:25
  #14
Medlem
stilltons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zaturn87
Hon ska ju tydligen åtalas så hon det är inte precis så att hon kommer få gå utan straff...
hur vet du det?
Citera
2009-04-29, 17:12
  #15
Medlem
Knullkungens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stillton
hur vet du det?

Har stått i olika media, bla här; http://www.skanskan.se/article/20090...kane-i-augusti

"Tryckfrihetsmål¨mot Norra Skåne i augusti
16:17 HÄSSLEHOLM
Den 26 augusti hålls rättegång i Hässleholms tingsrätt i tryckfrihetsmålet mot Norra Skånes ansvariga utgivare Mimmi Karlsson-Bernfalk. Justitiekanslern (JK) har åtalat henne för att i tidningen ha namngett en person som utlovats anonymitet.

Enligt JK var detta ett brott mot tystnadsplikten enligt tryckfrihetsförordningen. En reporter på tidningen är kallad att vittna.
Tryckfrihetsmål är ovanliga i svenska domstolar och kräver speciella arrangemang. Det är endast i tryckfrihetsmål som det förekommer en jury. Juryn består av nio personer och ska ta ställning till om den åtalade är skyldig eller inte.
Den som friats av juryn kan inte fällas av rätten.



TT "
Citera
2009-08-25, 19:00
  #16
Medlem
johannes Xs avatar
Nu är det dags för rättegång.

http://frianyheter.wordpress.com/200...arig-utgivare/
Citera
2009-08-25, 19:28
  #17
Medlem
Åsa-Nietzsches avatar
Bara att hoppas att häxan blir fälld och dessutom åker dit på att betala ett rejält skadestånd. Samt får sparken från sitt nuvarande uppdrag (hon är gemensam redaktionssekreterare för Skånska Dagbladet, Norra Skåne och Laholms Tidning). Men det är väl att hoppas på för mycket.
Citera
2009-08-25, 19:33
  #18
Medlem
cheeffs avatar
Tack för intressnt läsning, har missat detta totalt då jag varit utomlands mycket de senaste åren så har missat en del

Men ja vafan ska man säga, hur en människa än är så gör man bara inte sådär. Hur gick det för "informatören"?
Citera
2009-08-25, 21:54
  #19
Medlem
Ragatans avatar
Jag anser att det politiska i detta är djupt kränkande mot vår demokrati.
Är så trött på PK-media som inte kan lämna ut signalament eller låta brottslingar stå för vad de gjort. Men när någon med en politisk falang som inte accepteras av journalisten är det OK att frångå alla pressetiska regler?
Samtidigt är det känt att journalister, redaktioner och chefredaktörer har en "dold agenda" för att inte hälla bränsle på den rasistiska elden i detta landet.

"Har man satt fan i båten får man ro han iland" heter det ju. Har hon lovat detta så får hon hålla det och ta med det i läxboken att undersöka mer nästa gång hon lovar detta. Oavsett vad man tycker om hans politiska tillhörighet.
Citera
2009-09-25, 00:00
  #20
Medlem
.-.-.s avatar
Imorgon smäller det, kl 14 kommer domen.
En viktig dag för Sverige, frias hon så är vårt land förlorat.

Här en rapport från rättegången av Mr Hennix. Som vanligt så handlar det mer om politik än om Bernfalks lögner och fifflande. Åklagaren ljuger friskt och försöker få honom fälld för att han har "fel" åsikter. Med Sverige vet man förståss aldrig, kanske gäller inte anonymiteten för "främlingsfientliga"?
Citera
2009-09-25, 01:01
  #21
Medlem
Sufferstreams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av .-.-.
Imorgon smäller det, kl 14 kommer domen.
En viktig dag för Sverige, frias hon så är vårt land förlorat.
Det är förlorat hur det än går, men hoppas hon blir dömd.

Annars får man väl hoppas på att hon blir mördad eller får någon obotlig dödlig sjukdom.
Citera
2009-09-25, 15:49
  #22
Medlem
Sufferstreams avatar
Som sagt, Sverige är förlorat hur det än hade gått.

Men är någon överraskad?

http://www.skd.se/article/20090925/N...ryckfrihetsmal


There is no justice for the white man.
Citera
2009-09-25, 15:53
  #23
Medlem
Åsa-Nietzsches avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sufferstream
Som sagt, Sverige är förlorat hur det än hade gått.

Men är någon överraskad?

http://www.skd.se/article/20090925/N...ryckfrihetsmal


There is no justice for the white man.

Fullständigt makalöst, det är knappt att jag finner ord. Hoppas att han överklagar och går vidare. Det ska bli intressant att höra hans kommentar till det här. Det lär knappast leda till någon större debatt i övriga medier i alla fall.
Citera
2009-09-25, 15:58
  #24
Medlem
tapirs avatar
Jag saknar ord.. Helt sinnessjukt är dock det första som kommer till tankarna.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback