Citat:
Ursprungligen postat av Basse Lerghagen
Den 21 mars 1996 har NASA, den amerikanska rymdflygstyrelsen pressträff.
Där får journalisterna b.la se tusentals bilder och videofilmer från Apollo-färderna som visar städer, rymdstationer och UFO-farkoster på månytan.
Ruiner av månstäderna sträcker sig flera kilometer. Stora kupoler och massiva nedgångar, oräkneliga tunnlar och andra konstruktioner finns på de oredigerade bilderna.
Är det inte dags att berätta sanningen för vanligt folk också?
http://blogg.aftonbladet.se/2157/perma/442431/
2008 - 1996 = 12
Det skall alltså ha gått hela tolv (12) år sedan den den pressträffen och vi hör talas om det först nu?
Jag tänker inte försöka ta kontakt med den där bloggaren, för jag kan bara stå ut med så mycket uselt skriven text. Så jag frågar dig, Lasse Berghagen: Tror du att man kan kontrollera informationsflöden så som det beskrivs i den där bloggposten?
Och om du tror det, tror du även att man kan få planekonomier att fungera?
Citat:
Ursprungligen postat av kufen
att folk direkt förlöjligar och kastar skit på dessa teorier är en försvarsmekanism för att skydda sin bubbla av "sanning" som inpräntats i tron att alla auktoriteter vill oss gott (förr har ju folk har ju blivit mördade för tex teorier om att jorden kretsade kring solen, en teori som utmanade den tidens synsätt)
Citat:
Ursprungligen postat av hawkeye2008
Dagens sanning.
But the fact that some geniuses were laughed at does not imply that all who are laughed at are geniuses. They laughed at Columbus, they laughed at Fulton, they laughed at the Wright Brothers. But they also laughed at Bozo the Clown.
-Carl Sagan
Något att tänka på.