Håller med 1c9r5. Tycker underhållning håller tankarna borta. Försöker man att inte ta in någon information blir det för tyst.
Jag har en liknande ond cirkel.
https://www.flashback.org/showthread.php?t=749757 Den enda lösningen jag funnit på den är att gå runt deprimerad, skolka från skolan, ligga i sängen hela dagen och lyssna på musik med ångest utan att bry mig om att fixa några problem, samtidigt som jag tänker på självmord i syfte att göra saker enklare att skita i. Det blir enklare att beröva livet frukten utan att ge någonting tillbaka*.
*utan att bete sig som en parasit då.. syftar mest på kampen inom sig. Varför kämpa mot den fina glasstruten och den mumsiga godisbiten om man ändå har extremt snabb metabolism? Det finns många saker som är värt att skita i.. eller iallfall inte värt att oroa sig eller bry sig om. Just nu skiter jag fullständigt i hur det går i skolan och polarna, virtuellt.. trots att jag har som mål att klara skolan.