Citat:
Ursprungligen postat av Dumnorix
Viggen flög första gången 1967 om jag inte minns fel. Gripen 1988. Viggen ersattes av Gripen efter ungefär 20 års tid. Därför borde det väl rimligtvis vara dags att byta ut Gripen om en så där tio år. Men det lär nog inte ske, utan Gripen kommer tydligen att gå samma väg som F/A-18 och F-15 och uppgraderas långt efter dess bäst före datum.
Du vet inte vad du pratar om... du kan inte använda denna information till att avgöra när ett flygplan blir för gammalt. Viggen hade fortfarande god kapacitet långt efter att det ersattes, även Draken... det var alltså inte för gammalt. Gripen utvecklades snarare för tidigt.
Att man avvecklade Viggen-projektet var för att det blev för dyrt med två olika system och att Viggen var så dyr i drift jämfört Gripen.
Sen så förlängs bäst före datumet vid en uppgradering, men det verkar inte du förstå.