Citat:
Ursprungligen postat av Zalman
Eftersom du känner en del piloter på F7 så kanske du kan kasta lite ljus över den här artikeln där en norsk F-16 pilot gör följande uttalande om Gripen vs F-16
Det påståendet är rakt motsatt ditt påstående.
Det här är en länk jag har postat tidigare i andra trådar men jag känner att den kan behövas postas igen. Läser man mellan raderna i slutet på artikeln kan man inte tolka det på annat sätt än att norska piloter har grova problem när de flyger sina F-16 mot svenska Gripen.
http://www.side3.no/article2982856.ece
Men vad vet jag? Jag kan nada om flyg. Din källa kanske talar sanning och norska piloten sprider desinformation?
*PS Vill inte verka dryg eller nedsättande. Ta inte det här personligt eller som en diss, jag vill gärna veta vilket av era påståenden som stämmer.
mvh
Haha nej det e lugnt, det var lite intressant

För jag är helt säker på att han har sagt att F-16 svängde lite skarpare, men nu blir jag osäker ^^ Kan ju variera lite beroende på hastighet / G-belastning också kanske?
För något jag är helt säker på är att dom har sagt att en F-16 (vet ej om det är någon specifik version) mot en Gripen ska vara en tuff match för Gripen och att F-16 troligtvis hade vunnit. Men om 4st Gripar möter 4st F-16 så vinner troligen Gripen. Och det kan ju vara något av dom systemen dom har där dom tex kan se varandras bränslemängd, återstående vapen mm att göra
Något som inte har så mycket med Gripen vs F16 att göra, men som ändå är lite kul fakta är ju att dom påstår att på den diametern som Viggen gör en 360° så kan Gripen göra en 8a, det är ganska imponerande faktiskt