Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
  • 1
  • 2
2008-11-03, 07:27
  #1
Medlem
Sowilus avatar
Salvia Divinorum

Substans: Salvia Divinorum 5X

Dos: Osäkert, ett par nypor, jag provade mig gradvis fram för att hitta en dos som skulle resultera i en intensiv upplevelse.

Ålder: 18+

Tid: 10-20 minuter



Bakgrund

Jag och min vän Doktor Groda hade under en längre tid flitigt läst på om Profetsalvia i egenskap av nyckel till det undermedvetna både i arkaiska kulturer samt vår samtida västerländska kultur. Salvorin A verkade minst sagt vara ett ämne värt att utforska. Efter många om och men bestämde vi oss för att beställa hem ett paket salvia som lanserades som en produkt för nybörjare innehållande Salvialöv och 5x-extrakt. När vi väl fått hem vårt paket så rökte vi ett par dagar senare med gott resultat. Hela upplevelsen var mycket behaglig, ett kontrollerat kaos uppenbarade sig framför mina ögon och jag njöt utav det även om det var väldigt märkligt och upplevelsen i sig saknade någon egentlig röd tråd. Jag hade dock inte tänkt gå in närmre på min första Salviaupplevelse, utan min andra. Texten nedan kan tyckas väldigt abstrakt och osammanhängande, men den skrevs bara någon timme efter att jag genomfört min Salviaresa, då känslorna fortfarande var extremt starka och jag ännu kände en extrem ångest inför det inträffade. Den beskriver i första hand de emotionella effekterna av trippen, inte de visuella, men jag har beslutat att för er skull också inkludera dem i början.


För er som har erfarenheter av Salvia så vet ni att en intensiv tripp så småningom kommer att blekna bort i ert minne, snart kommer ni relatera till den som en stark och obehaglig dröm och just av den anledningen så kan den visuella beskrivningen av trippen vara medioker. Hur som helst, vad som egentligen, rent visuellt skedde under denna tripp var följande:



Den visuella aspekten av Salvia

Jag inhalerar i flera omgångar Salviaröken, håller andan ett bra tag och till slut så blir min blick grumlig. Nu känner jag att något kommer att hända. Jag blir totalt upprymd och brister ut i gapskratt när jag märker att min vän och min forna omgivning inte längre finns kvar utan att jag befinner mig i något som kan liknas vid ett vakuum alternativt kosmos. Här färdas jag i en omloppsbana som formar det grekiska alfabetets sista bokstav omega. Jag flyger genom detta tomrum och snart ser jag även stjärnor samt planeter. Jag färdas vidare, och tillslut möter jag en grön, naken livsform som rör sig fritt i vakuumet, detta är en gud, det är jag helt övertygad om. Guden visar mig ett antal saker och ger så småningom svaret på tillvarons alla mysterier genom att endast utföra några handrörelser. Jag utbrister hysteriskt ”jag förstår” varpå jag drabbas av en extrem ångest. Vad som hände efter detta vet jag inte, jag har inget som helst minne kvar av vad denne gud egentligen berättade för mig, men jag blev extremt rädd och texten nedan är resultatet av denna ångest vilken jag knappt kan relatera till längre. Så småningom så kom verkligheten hackandes tillbaks och jag ångrade ur djupet av universum vad jag precis gjort. Jag skrek hysteriskt till min vän att han inte hade en aning om vad Salvia Divinorum var och att han skulle hålla sig borta.



Den emotionella aspekten av Salvia

Jag kastas in i kaos, alpha – omega. Allt har en början, allt har ett slut. Du är obetydlig, jag är obetydlig. Varför? Vi är alla del utav något större, men varför och hur? Svaret på denna fråga är inte menad för dig, inte heller mig. Salvia Divinorum kan ge dig svaret, Salvia kommer att ge dig svaret. Men svaret förmedlar ingen bekväm sanning. Jag har smakat på denna förbjudna frukt, jag har upplevt ändalyktens alla attribut och aspekter.

Men jag har tilldelats en ny chans. Skulle jag verkligen att kunna leva med insikten om hur saker egentligen förehåller sig? Nej, jag var ännu inte redo för det även om mitt undermedvetna nu vet. Salviagudomen har skänkt mig en ny chans, jag har skonats från sanningen. Jag minns hur mitt hjärta och mitt ego dog när jag tilldelades gnosis om alltets ursprung och arkitektur. Jag hade begått mitt livs största misstag genom att inhalera den väldoftande salviaröken, aldrig mer skulle saker bli som de en gång var, aldrig mer.

Kärlek, vänskap, samt allt jag så här långt i mitt liv upplevt och lärt mig att uppskatta blev fordom svunna, sålunda obetydliga ting. Jag klargjorde för gudarna att jag nu förstod. Jag snurrade runt i omega, jag snurrade runt in absurdum. Detta var existensens slutskede. Både jag och gudarna förstod att jag hade begått ett misstag, jag benådades och skickades tillbaks till den alldagliga dimensionen med följande insikt:

Salvia kan skingra det töcken som förklarar distinktionen mellan mystiska och det rationella. Denna mystiska dimma är källan till människans alla existentiella frågor, alla kan inte besitta denna gudomliga visdom, den är inte menad för alla och just därför existerar dimman. Dimmans närvaro i vår världsuppfattning fyller våra liv med fröjder och oändliga möjligheter till att leva ett gott och meningsfullt liv. Jag prisar denna dimma, denna tomhet. Den är oss fri att utforska, den är oändlig och det har i och med denna upplevelse understrukits att jag älskar livet. Detta var mitt sista möte med Salviagudarna.


Salvia Divinorum är minst sagt intensivt, mycket av det ovan skrivna kan framstå som översentimental och tramsigt med tanke på att det inte skedde särskilt mycket egentligen. Men stunderna efter och under Salviaruset är en utav de mest ångestladdade stunderna jag någonsin upplevt. Nu i efterhand känner jag att trippen i sig var väldigt meningsfull och det insåg jag några dagar efteråt. Jag kan inte rekommendera Salvia Divinorum till vem som helst, om det röks rätt och trippen blir intensiv kan ni rent av hamna i helvetets 7:e cirkel. Det går inte att rättvist måla upp en bild av hur en Salviatripp gestaltar sig, detta kan ni bara erfara genom empiri.

Slutligen, behandla denna planta med stor respekt men kom ihåg att ingen respekt kommer att visas dig.
Citera
2008-11-03, 16:47
  #2
Medlem
sallymans avatar
Väl skriven text, sammanfattad och bra rapport! 4/5

Har varit lite sugen på att testa hallucinogener, samt Salvia. Men efter ett antal lästa rapporter samt fakta, har jag ändrat mig. Salvia blir inte den första hallucinogena drogen för mig. Möjligen svamp.

Kul att du mår bra nu iallfall, har läst diverse rapporter där folk mått relativt dåligt efter Saliva trippen. Verkar som det inte går att kontrollera hurvida trippen ska bli, antagligen blir den bra eller dålig.
__________________
Senast redigerad av sallyman 2008-11-03 kl. 16:49.
Citera
2008-11-03, 17:48
  #3
Medlem
Bra skrivet! 5/5

Salvia blir något jag kommer testa inom framtiden.

Hur känner du nu? Har du ändrats på något sätt?
Citera
2008-11-03, 17:52
  #4
Medlem
Lillen_Chimairas avatar
väldigt bra skrivet, 5/5

salvia kommer jag testa i framtiden, men kommer vara väldigt försiktigt
Citera
2008-11-03, 18:48
  #5
Medlem
Sowilus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PsychedelicTrip
Bra skrivet! 5/5

Salvia blir något jag kommer testa inom framtiden.

Hur känner du nu? Har du ändrats på något sätt?


Tack så mycket! I skrivande stund känner jag mig mycket bra men samtidigt också väldigt avskräckt från att prova Salvia igen. Jag är till viss mån en spirituell människa men också skeptiker. Mitt spirituella jag tolkade upplevelsen som en varning, det är nog inte meningen att jag skall fortsätta att utforska Salvians sfärer. Samtidigt så talar skeptikern inom mig för att det endast var drogen som rörde om i mitt huvud och undermedvetna, vilket det ju också var! Men jag tycker om att betrakta droger som ett traditionellt medel att etablerara kontakt med andevärlden (läs det undermedvetna), jag föredrar helt enkelt bruka och tolka dem ur ett traditionellt perspektiv.

Jag vet inte om jag vågar påstå att jag direkt ändrats som person efter upplevelsen, det är nog att ta i. Men den uppfattning jag haft om tillvaron har nog understrukits genom min upplevelse och det känns bra. Precis som jag skrev i min rapport: det har understrukits att jag älskar livet i och med min Salviaupplevelse, det måste väl tolkas som positivt?
Citera
2008-11-03, 18:50
  #6
Avstängd
Musebreaks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sallyman
Väl skriven text, sammanfattad och bra rapport! 4/5

Har varit lite sugen på att testa hallucinogener, samt Salvia. Men efter ett antal lästa rapporter samt fakta, har jag ändrat mig. Salvia blir inte den första hallucinogena drogen för mig. Möjligen svamp.

Kul att du mår bra nu iallfall, har läst diverse rapporter där folk mått relativt dåligt efter Saliva trippen. Verkar som det inte går att kontrollera hurvida trippen ska bli, antagligen blir den bra eller dålig.
Jag råder dig att inte testa salvia första gången om du aldrig testat någon hallucinogen innan! salvia är mycket intensivt och du blir bra väck på det. börja med något lättare innan du ger dig på salvia.

ett tips bara!
Citera
2008-11-03, 19:13
  #7
Medlem
PerpetualVoids avatar
Fantastisk rapport, det märks att du är skolad i skrivandets ädle konst, käre vän Det abstrakta möter det vackra och det kalla logiska i en bländande harmoni.
Citera
2008-11-03, 19:56
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sowilu
Tack så mycket! I skrivande stund känner jag mig mycket bra men samtidigt också väldigt avskräckt från att prova Salvia igen. Jag är till viss mån en spirituell människa men också skeptiker. Mitt spirituella jag tolkade upplevelsen som en varning, det är nog inte meningen att jag skall fortsätta att utforska Salvians sfärer. Samtidigt så talar skeptikern inom mig för att det endast var drogen som rörde om i mitt huvud och undermedvetna, vilket det ju också var! Men jag tycker om att betrakta droger som ett traditionellt medel att etablerara kontakt med andevärlden (läs det undermedvetna), jag föredrar helt enkelt bruka och tolka dem ur ett traditionellt perspektiv.

Jag vet inte om jag vågar påstå att jag direkt ändrats som person efter upplevelsen, det är nog att ta i. Men den uppfattning jag haft om tillvaron har nog understrukits genom min upplevelse och det känns bra. Precis som jag skrev i min rapport: det har understrukits att jag älskar livet i och med min Salviaupplevelse, det måste väl tolkas som positivt?


Okej, jag är själv lite spirituell av mig. Den dagen jag testar salvia ska du få en rapport av mig. Dock kommer den nog inte va lika bra skriven som din
Citera
2008-11-03, 20:02
  #9
Medlem
Sowilus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PsychedelicTrip
Okej, jag är själv lite spirituell av mig. Den dagen jag testar salvia ska du få en rapport av mig. Dock kommer den nog inte va lika bra skriven som din

Jag ser fram emot detta! Lycka till!
Citera
2008-11-04, 12:19
  #10
Medlem
sallymans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Musebreak
Jag råder dig att inte testa salvia första gången om du aldrig testat någon hallucinogen innan! salvia är mycket intensivt och du blir bra väck på det. börja med något lättare innan du ger dig på salvia.

ett tips bara!


Ok, tack! Har på senare tid blivit allt mer intresserad av hallucinogena droger, känns mer som min typ utav drog. Men som du nämner, likväl många andra, så blir nog inte salvia det första jag testar.
Citera
2008-11-04, 22:32
  #11
Medlem
mr.buckets avatar
Bra rapport , är sj väldigt sugen på att testa Salvia , har hört att det ska vara nice som fan , äh får väl se om man kan ordna sig lite till helgen
Citera
2008-11-04, 22:44
  #12
Medlem
negerbarns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PsychedelicTrip
Okej, jag är själv lite spirituell av mig. Den dagen jag testar salvia ska du få en rapport av mig. Dock kommer den nog inte va lika bra skriven som din

Du och jag måste testa salvia nån dag tillsammans, älskling!
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback