Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2008-10-25, 22:36
  #1
Medlem
Har fått ett dille på att självlära mig lite gitarr, och fick låna syrrans gitarr och plink på.
Gillade det tillräckligt mycket för att fundera på att köpa en egen, men eftersom det
här är mer eller mindre första kontakten med musikvärlden annat än införskaffning av
CD skivor så är man lite vilse i jungeln.

Jag är då helt nybörjare som med lite tur kan plinka ett ackord. Sedan är jag
också vänsterhänt, dvs trycker på strängarna med högra handen. Jag inser det
antagligen går att träna upp med andra handen, men eftersom jag verkar ha bättre
koordination rent generellt på den sidan så varför utmana ödet?

Iaf...vad ska man tänka på/komma ihåg när man tar sig till affären?

Det enda jag vet är att jag vill ha en akustisk gitarr.
Citera
2008-10-25, 22:48
  #2
Medlem
Friscots avatar
tycker du ska öva upp och spela högerhänt istället för vänster då det finns mycket färre gittarer till vänsterhänta , jag är självvänster hänt men tyvär så spelar jag också vänsterhänt
Citera
2008-10-25, 23:00
  #3
Medlem
pillenottens avatar
Om man nu förutsätter att det är lika enkelt (eller svårt), vänster som högehänt - att lära sig att spela på en vanlig gitarr. så ger det absolut ett betydligt större utbud av gitarrer.
Det finns dock vänstergitarrer från flertalet tillverkare, men räkna med att få betala 10-25% mer än för motsvarande högermodell
Citera
2008-10-25, 23:41
  #4
Moderator
Nospheratus avatar
Jag är högerhänt. Jag tror att det hade varit praktiskt tagit omöjligt för mig att lära mig spela på en vänsterhänt gitarr. Ungefär som att skriva med vänster. Så jag tror inte att man som vänsterhänt med framgång kan lära sig spela på en högergitarr.

Om du är komplett nybörjare skulle jag nog rekommendera dig att skaffa en billig nylonsträngad gitarr. Nylonsträngar är mycket enklare trycka ner eftersom spänningen i strängarna inte är lika hög. Om du sen fastnar för gitarrspelandet som hobby kommer du vilja ha en stålsträngad gitarr. Om du inte vill spela typisk klassisk musik som oftast uttrycks just med nylonsträngat. Det är lite "fetare" ljud i stålsträngade enkelt uttryckt, och kanske mest typisk i modern musik,
Citera
2008-10-25, 23:44
  #5
Medlem
antpns avatar
Jag är vänsterhänt, lirar på vanlig gitarr. Vet inte hur det hade varit om jag hade lärt mig på en vänstergitarr, men nu känns det jävligt svårt att spela på en sådan i alla fall.
Citera
2008-10-26, 10:23
  #6
Medlem
Noetlovskijs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av antpn
Jag är vänsterhänt, lirar på vanlig gitarr. Vet inte hur det hade varit om jag hade lärt mig på en vänstergitarr, men nu känns det jävligt svårt att spela på en sådan i alla fall.

Samma här, men det kändes bara bättre att lira som högerhänt än vänster så jag gjorde det.
Citera
2008-10-26, 11:06
  #7
Medlem
borntokills avatar
Jag tycker att du ska spela åt vänster om det känns bäst, jag tror också att du kommer ha lättare att lära dig att spela åt vänster. Så www.blocket.se och så köper du en vanlig nylånsträngad gitarr, och vänder därefter på strängarna. Det krävs inga "ingrepp" i gitarren utan de är bara att vända.
Citera
2008-10-26, 11:10
  #8
Moderator
Nospheratus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av antpn
Jag är vänsterhänt, lirar på vanlig gitarr. Vet inte hur det hade varit om jag hade lärt mig på en vänstergitarr, men nu känns det jävligt svårt att spela på en sådan i alla fall.
Nu går vi lite från topic, men hur funkar det för er vänsterhänta att t ex klippa sax med höger hand? Jag fixar nämligen inte alls saxar med vänstern. Eller, det är klart jag fixar att klippa upp ett korvpaket och jag måste.

Men det verkar som vänsterhänta i allmänhet har lite lättare att använda höger hand, lättare än högerhänta kan växla till vänster. Eller? Jaja, jag som lekte besserwisser och tyckte att det inte gick att lära sig spela högergitarr om man är vänsterhänt...
Citera
2008-10-26, 15:05
  #9
Medlem
Calle221s avatar
Det här med vänster-gitarrer känns en aning överflödigt. Har en kompis som bara har strängat sin vanliga fendergitarr uppochner och vänt på den, han är hur grym som helst.
Citera
2008-10-26, 15:44
  #10
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Calle221
Det här med vänster-gitarrer känns en aning överflödigt. Har en kompis som bara har strängat sin vanliga fendergitarr uppochner och vänt på den, han är hur grym som helst.

de e inte bara att vanda pa den, man maste byta nut (va nu det heter pa svaenska) och stalla om intonationen (och pickups om det ar elgura)
Citera
2008-10-26, 16:41
  #11
Medlem
noreones avatar
som några andra här är jag också vänsterhänt med spelar på en vanlig gitarr, så visst det
går att vänja sig.
började med att spela vänstergitarr i skolan men jag orkade aldrig leta upp den så jag
spelade på vanlig istället, och det kändes bra mycket bättre..
var starkare i vänsterhanden och det kändes mycket bättre att ta ackord med den.
så jag började nästan undra hur högerhänta spelade utan en vänstergitarr.
Citera
2008-10-27, 18:31
  #12
Medlem
Dtoxicateds avatar
Jag är superduper-vänsterhänt och kan knappt göra något med högerhanden, men när jag plockade upp min första gitarr så körde jag på en höger-hänt gitarr, man ska ändå lära sig från början, gick bra för min del !
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback