Citat:
Ursprungligen postat av
sommerso
Förstår du dig på oljehandeln genom ETF'er som handlar med futures? läste nämligen att USO viktade över 20% eller liknande till tvåmånaderskontrakt torsdags. Hur påverkar contangon utveckligen? och vad tros om WTI ETF's generellt idag?
Vet inte exakt hur USO gör, men jag gissar att dom skiftade helt till juniterminen förra veckan. Det är den som är kontraktet där det sker aktiv handel (och har idag handlats typ 10x mer än Majterminen). USO är dessutom bara ner ~10% idag vilket också indikerar att dom inte sitter på några större Majpositioner.
Sure, det är ett extremt fall vi ser men jag tycker rubrikerna är lite överdrivna. Junikontraktet är det för tillfället aktiva kontraktet som aktivt handlas och som man oftast refererar till när man pratar om oljepriset. Eftersom Majterminen förfaller imorgon kommer du, om du har en lång position, behöva ta emot den fysiska oljan. Och eftersom det är fullt på lagren så är det sannolikt en hel del som inte kan ta emot oljan, därför kan det vara värt att sälja terminen till ett negativt pris för att slippa behöva ta emot oljan.
Det är inte riktigt samma sak som att "olja är värt negativt" då olja som ska levereras om en månad fortfarande kostar >$20