Citat:
Ursprungligen postat av Inpetto
scangern
Jäääävligt OT (iof är vi OT med programmeringsdiskussionen), men det där var den mest originella stavningen av "genren" på länge!
No offence
Och det är klart det spelar roll, du kan ju ha triggade trummor utan att kvantisera en massa efteråt. Många, många använder triggade trummor i dag, ofta för att ge ett lite stadigare ljud eftersom slagen blir lika hårda.
Nä, att trigga trummor och att programmera är två helt olika saker och jag ser en jäkla skillnad på att någon spelat låten först och sedan fixat saker som inte stämde helt till skillnad från en låt programmerad från grunden med t.ex. DFH. Känslan blir inte alls samma. En helt programmerad låt får inga naturliga svängningar i spelet medan en låt där någon spelat först, triggad, och kanske lagt kaggarna tightare - där kan resten av setet svänga aningen så man slipper den omänskliga stelheten hos programmerade trummor.