Citat:
Ursprungligen postat av hollyday
Då är den naturliga följdfrågan: När?
Och för vilka synder förtjänar man döden?
Bibeln stipulerar ju en mängd sådana synder.
Ältenskapsbrott till exempel.
Och märk väl att det då inte är gud som ska straffa, utan det är menigheten som ska utföra dödandet på Guds order.
Är det rätt?
Mitt svar avsedde "Var det ok att den här syndaren dödades?"
Jag kan, som många icke-troende, önska ett gäng personer döda. Eller önska att de dog tidigare. Hitler, Stalin, killen som gjorde Crazy-Frog låten, Pol Pot osv. Deras liv hade jag inte gråtit många tårar över. Men mer generellt kan jag inte svara, tyvärr.
Jag kan inte avgöra vilka synder som är straffbar med omedelbar död (syndarens lön är döden) och har inte heller något intresse av att utröna det eftersom jag aldrig kommer vara i positionen att döma någon. Och om vi läser hela Bibeln är det inte menighetens uppgift att utföra dödandet på Guds order.
Men om vi tar an ett pre-NT perspektiv förekommer dödsstraff genom stening i GT:s lagtexter och berättelser bl.a. i samband med sexuella förseelser (5 Mos 22:21, 23 f.), hädelse och avgudadyrkan (3 Mos 20:2, 27; 24:10-16; 5 Mos 13:6-11; 17:2-7). Hur länge och i vilken omfattning bestämmelserna tillämpades är oklart. Rabbinsk tradition innehåller uppgifter om hur straffet verkställdes men vittnar också om stark återhållsamhet med att tillämpa det. Det är vidare osäkert om romarna i nytestamentlig tid tillät judarna att verkställa dödsstraff. När NT talar om stening i GT avses därför vanligen spontana våldsutbrott eller lynchningar (jfr 2 Mos 8:26; 4 Mos 14:10) snarare än reguljära avrättningar. Även berättelserna, visserligen i NT, om äktenskapsbryterskan i Joh 7:53-8:11 och om Stefanos död i Apg 7:54-60 kan ur den synpunkten tolkas på flera sätt.