Citat:
Ursprungligen postat av BillBones
What do you call a guy who hangs out with musicians?
The drummer :P
Jag är själv trummis men kan spela både gitarr,piano och bas så myten om att trummisar inte är musikaliska stämmer inte in på mig iaf. Beror som sagt på vilken nivå trummisen är på. Känns som att vem som helst kan spela i något random punk/emo band och vara trummis men kommer man upp i de lite högre nivåerna så handlar det om musikalitet också. En del tror att det är bara att bonka lite på pukorna så är du helt plötsligt en trummis men för att vara en BRA trummis krävs det flera flera års hårt tränanade. Här är två klipp på min favorit trummis Chad Smith (trummisen i Red Hot Chili Peppers) Den här mannen vet verkligen vad att vara en bra trummis innebär. Att försöka spela så snyggt och tajt utan att krångla till det. Den här mannen kan spela ett vanligt 4/4 komp men ändå låter det så jävla avancerat. Sån enorm känsla har han
"Chad pulls off effortlessly one of the most difficult challenges facing drummers, the ability to blend high powered rock with blistering funk grooves. With a personality as big as his drum sound, Chad remains a firm favourite with drummers all over the world"
Här ett klipp där chad (med blå keps) spelar med Deep purples trummis Ian Paice
http://www.youtube.com/watch?v=6_COMJRaCZw
Här är ett klassiskt klipp som säkert många känner igen. Chad jammar loss med bandkollegan Flea som förövrigt är enligt mig världens bästa funk-bassist. Seriöst det finns fan inga som kommer på samma plan som de två gör när de gäller att vara mest samspelta ihop som möjligt. Vartenda baskagge slag sitter ju så perfect syncat ihop med fleas bas. GAHHHhhh får sådan öronorgasm av att lyssna på det.
http://www.youtube.com/watch?v=kU-lHs6QVrc