Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-11-12, 18:59
  #613
Medlem
Herr Bökbergs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SatinFloss
Ser ni någon nackdel? Ännu svårare att somna annars mår jag mycket bättre, ångesten mer eller mindre helt borta.
Piggare också precis som du. Fortfarande tidigt men känns som den sociala fobin har avtagit.

Så du hävdar att Concerta också stryper tillfällen där man normalt tyckte sig behöva vara rädd för ångest, skulle man kunna gå så långt som att hävda att den kan fungera som ren ångestmedicin med
+ egenskaper, jag har nämligen en nära bekantskap med en person med aspergers syndrom som efter år på fluoxetin samt dagliga atarax i förebyggande syfte enbart (ja det är skruvat, men tydligen ok för läkaren)
vad skulle hända om man satte Concerta på en person som helt enkelt har ångestproblem
men inte AD(H)D? blir det 1 preparat för mycket om man sitter och trycker på 3 olika?
Citera
2010-11-13, 05:46
  #614
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Herr Bökberg
Så du hävdar att Concerta också stryper tillfällen där man normalt tyckte sig behöva vara rädd för ångest, skulle man kunna gå så långt som att hävda att den kan fungera som ren ångestmedicin med
+ egenskaper, jag har nämligen en nära bekantskap med en person med aspergers syndrom som efter år på fluoxetin samt dagliga atarax i förebyggande syfte enbart (ja det är skruvat, men tydligen ok för läkaren)
vad skulle hända om man satte Concerta på en person som helt enkelt har ångestproblem
men inte AD(H)D? blir det 1 preparat för mycket om man sitter och trycker på 3 olika?

Jag är definitivt ingen expert på området och har inte haft Concerta så länge.
Beskriver bara vad jag känt för effekt hittills.

Om vi bortser från social ångest eller vad det nu kan vara så brukade jag få riktigt saftiga ångest tankar vid läggdags. Men nu på Concerta så kvittar det hur mycket jag ens försöker tänka negativt (med vilja) så går det inte att framkalla den "vanliga" ångesten.
Om det skulle bota en person med ångest som inte har AD(H)D? Det är mycket möjligt, jag har som sagt ingen expertis. Men tror mig läst att människor med Asperger diagnos fått Concerta utskrivet.

Bäst är väl att rådfråga läkare, speciellt om man ska blanda mediciner.
Citera
2010-11-16, 19:08
  #615
Medlem
Fittahoras avatar
Försöker hitta ett inlägg där en användare beskrev sig själv; hur han/hon tänker och handlar och hur detta avviker mot "det normala". Inlägget avslutades med att han berättade att han/hon hade ADD. Är det någon som vet vilket inlägg jag pratar om?
Citera
2010-11-21, 14:17
  #616
Medlem
nobbe82s avatar
För 2 besök sedan sa min psykolog att det inte var några tvivel att jag hade add,men nu senast sa hon att hon skulle ha ett möte med sina kollegor för det fanns vissa "motstridiga svar" på testerna.
Kan hon säga så?
Leka med mina känslor på det sättet är inte okej

Antingen har jag add eller inte
Citera
2010-11-21, 23:40
  #617
Medlem
Ni som har ADD har ni dåligt minne, eller snarare sviktande minne. Typ som att erat minne ligger i en dimma. T.ex ibland kommer ni ihåg en sak/fakta för att några dagar senare inte komma ihåg, och ytterligare några dagar senare minns ni igen.


Samt får ni lite småont i huvudet och blir lite småyra, lite lätt yrsel när ni lyssnar på musik, läser en bok, koncentrerar er på en konversation eller föreläsning?


T.ex så är jag väldigt intresserad av kost och träning, har en näringslära bok hemma som legat ca 6månader. Jag vill väldigt gärna läsa den och lära mig. Men varje gång jag sitter hemma uttråkad och inte har något att göra har jag absolut noll energi eller motivation att ta fram boken att läsa även om det plågar mig att jag inte pressar mig egenom den.



Ni som har samma koncentrationsproblem jag tagit upp ovan. Har ni fått någon hjälp mot det? För det plågar mig verkligen att jag har så svårt att få motivation att ta tag i saker även fast jag gärna vill och när jag väll gör det är det så svårt att koncentrera sig att jag ger upp fort.

Har varit hos psykolog i några månader för mina koncentrationsproblem och väntar nu på tid hos ADHD kliniken.

Jag har nu kontroll läst texten jag skrivit ca 5ggr bara för att få med mig allt jag skrivit.
Citera
2010-11-21, 23:50
  #618
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nobbe82
För 2 besök sedan sa min psykolog att det inte var några tvivel att jag hade add,men nu senast sa hon att hon skulle ha ett möte med sina kollegor för det fanns vissa "motstridiga svar" på testerna.
Kan hon säga så?
Leka med mina känslor på det sättet är inte okej

Antingen har jag add eller inte

Min psykolog säger också att han märker på mig att det är något som inte är som det ska med koncentrationen. Men testerna är lite tveksamma. Jag ligger på gränsen.

Jag känner dock igen mig i 9/10 ADD symptom. Så jag hoppas psykologens vidarebefodran till ADHD kliniken inte blir avslagen. Då hoppar jag ifrån en bro eller något, måste få hjälp mot min koncentration för att orka med vardagen.
Citera
2010-11-22, 07:48
  #619
Medlem
nobbe82s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Johan86
Min psykolog säger också att han märker på mig att det är något som inte är som det ska med koncentrationen. Men testerna är lite tveksamma. Jag ligger på gränsen.

Jag känner dock igen mig i 9/10 ADD symptom. Så jag hoppas psykologens vidarebefodran till ADHD kliniken inte blir avslagen. Då hoppar jag ifrån en bro eller något, måste få hjälp mot min koncentration för att orka med vardagen.

Samma här! Jag lägger stor förhoppning vid den här utredningen. Min psykolog har kommit fram till att jag har vissa koncentrationssvårigheter, men jag tycker att det blir ganska missvisande att göra testerna i en så skyddad miljö som det är på mötena. Det är lugnt och tyst, det är då lättare för mig att koncentrera mig.
Mitt stora problem är de exekutiva problem,mitt minne och att jag blir skittrött i huvudet efter kort tid.

Jag är även otroligt tankspridd och glömmer dagligen t.ex mina nycklar antingen på jobbet eller i dörrlåset. Ungefär en timme varje dag ägnar jag till att leta efter saker jag behöver, eller åka tillbaka för att hämta något jag glömt. Jag är otroligt tidsineffektiv och det påverkar min vardag varje dag. Jag vill jävligt mycket men det blir ingenting gjort.

Jag har en inbyggd stress som alltid är med mig, harjag ätit upp maten vid familjemiddagen kan jag inte sitta kvar, det kryper i hela kroppen på mig

Det är först nu på senare år som jag förstått att det måste vara add jag har, innan har jag dämpat min stress med benso och behandlats för depressioner men ingenting har hjälpt utan det har bara lagt locket på problemen.
Jag vill bara få hjälp att leva ett normalt liv!

Min psykolog har sagt att jag har stor chans att få mediciner men jag blir tokig av att gå och vänta på det slutgiltliga svaret.
Citera
2010-11-22, 14:49
  #620
Medlem

Exakt samma för mig, den innre stressen och oron som konstant finns i mig och konstant funnits hela mitt liv. Samma sak för mig när jag t.ex äter, utan att ha något att göra efter maten, sitter med trevligt sällskap jag gärna sitter kvar med osv så känner jag mig stressad och äter så fort jag kan.

Jag har inte häller märkt att det kan vara pga av ADD förän senaste året, jag är 23. Dock har jag alltid kännt mig dum och varit dåligt allmänbildad, kännt som att det är något som segar ner min hjärna, en käpp i hjulet som hindrar mig att fungera fullt ut och normalt.
Saker som vanligt folk snappar upp i vardagen, allt ifrån bilmärken till skådespelare och musiker tar inte min hjärna upp, så jag sitter ofta i diskussioner och blir klassad som smått efterbliven eftersom jag inte får upp ett namn i minnet jag läst om upprepade ggr eller vet namnet på en låt jag hört upprepade ggr och gillar. Saker som verkligen ALLA andra vet och jag själv borde veta.

Det känns som jag aldrig kan bli lika utbildad som en vanlig person pga mitt dimmiga minne och dåliga koncentration. Saker som vanligt folk snappar upp i vardagen automatiskt utan att anstränga sig eller äns tänka på, det måste jag ge mig fan på att lära mig, koncentrera mig och studera. Och alla dom ämnen vanligt folk har studerat i skolan som t.ex Historia,religion,politik,geografi osv där kommer jag alltid ligga ljusår bakom och känna mig efterbliven när ämnena tas upp. Jag ligger alltid ett stort steg bakom normen och kan inte komma ifatt.


Min IQ har alltid legat lite över medel, har presterat över medel på alla IQ tester jag gjort, inklusive intagningstestet i lumpen. Fick höra av lärare och nära att jag var ovanligt bra på matte när jag var liten. Det är nog det värsta, att min IQ är "hög" så jag är så medveten om hur "dum" jag är, vafan ska min hjärna vara efterbliven och trög kan väll iaf min IQ vara det med så jag slipper förstå det och tänka på det hela tiden.

edit : Ett av dom mäst pinsamma tillfällena var i lumpen när folk började upptäcka detta och började med utfrågningar för att det var kul att jag var sån och frågade vad Sverige statsminister hette. VADFAN vem vet inte det? Och jag kunde inte komma på det. Lustigt nog är min hjärna så utmattad efter att ha skrivit texten så jag får inte upp hans namn i huvudet nu häller.
__________________
Senast redigerad av Johan86 2010-11-22 kl. 14:57.
Citera
2010-11-22, 15:34
  #621
Medlem
nobbe82s avatar
Min allmänbildning är det inget fel på så där har jag inga problem. Jag glömmer dock ofta bort ord i samtal med andra. Ett samtal med chefen kan gå ungefär:

Chefen-" Var la du nycklarna?"
Jag- Dom lade jag på......ehmmm....(tittar upp i taket)...vad heter det.....ee... skrivbordet

När detta händer blir jag vansinnigt stressad och det hjälper inte direkt situationen. Det har medfört att jag ofta undviker vissa sociala sammanhang och att jag utvecklad social fobi.

Jag läste idag för första gången om hypoaktivitet och allt passar mig som handen i handsken.
Citera
2010-11-22, 15:57
  #622
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nobbe82
Min allmänbildning är det inget fel på så där har jag inga problem. Jag glömmer dock ofta bort ord i samtal med andra. Ett samtal med chefen kan gå ungefär:

Chefen-" Var la du nycklarna?"
Jag- Dom lade jag på......ehmmm....(tittar upp i taket)...vad heter det.....ee... skrivbordet

När detta händer blir jag vansinnigt stressad och det hjälper inte direkt situationen. Det har medfört att jag ofta undviker vissa sociala sammanhang och att jag utvecklad social fobi.

Jag läste idag för första gången om hypoaktivitet och allt passar mig som handen i handsken.

Min allmänbildning är nog 50/50 min uppväxt och koncentrationen. Jag hadde nog legat inom normen, i underkant av normen men fortfarande inom normen om jag haft en vettig uppväxt.

Som sagt så är min allmänbildning lite under normen pga en kombo av ovanstående. Och då i tillägg ha dimmigt minne och som du säger nu glömma ord gör att jag framstår och känner mig som att jag ligger långt under normen och är halvt efterbliven.
Fredrik Reinfeldt heter statsministern nu, satt och tänkte 5min i mitt förra inlägg utan att komma på det. Har inte sökt upp det men nu en stund senare kommit på det igen, så det är något jag har koll på men i en social situation framstår jag som att jag inte vet så självklara grejer även fast jag faktiskt vet.


Mitt problem är att jag igår var på bio/dejt med en skitsnygg och mysig tjej som jag verkligen vill något seriöst med och hon vill träffas igen så hon är intresserad, vi har även chattat till och från i över ett år. Hon berättade igår när vi träffades att hon är tvärt om, läser mycket fortare än normalt samtidigt som hon kommer ihåg alla detaljer i det hon läst och teoritskt har hon det lätt. Jag sa självklart inget om min tröga hjärna, inget man tar upp första dejten direkt.

Det jag är rädd för är att hon pga av mitt dimmiga minne och koncentrations svårigheter ska tro att jag är mycket dummare än jag är och tappa intresset när hon lär känna mig lite bättre och upptäcker det. Vet inte vad jag skulle ta mig till om jag blir dissad pga av detta.

edit : Något jag ska göra om jag kommer in på ADHD kliniken och får medicinsk hjälp är att studera/köpa historia,religion och politik böcker som dom har på gymnasium och ta igen den viktigaste allmänbildning jag missat i uppväxten.

Läste precis om hypoaktivitet jag med och sjukt vad läsningen träffade mig, nu är jag inte flicka men hela denna text prickade perfekt in på mig och hur jag känner.
__________________
Senast redigerad av Johan86 2010-11-22 kl. 16:17.
Citera
2010-11-23, 15:11
  #623
Medlem
Bumpar tråden lite. Något jag märkt på mig själv är att jag lyssnar väldigt lite på musik i förhållande till andra. Och när jag väl lyssnar så går jag väldigt lite efter texten, lyssnar ofta inte på texten alls eftersom det blir för ansträngande och jag tappar fokus på texten ändå och missar delar av den.

Exakt alla jag träffat tror jag går nästan mer på texten i låtar och iaf lyssnar väldigt mycket på text.


Är det här något som är vanligt bland folk med ADD? Känner ni igen er?

edit : Det med texten gör att jag verkar ha missat väldigt många band som dom flesta andra har hört och diggar texten till.
Citera
2010-11-24, 14:25
  #624
Medlem
Herr Bökbergs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Johan86
Bumpar tråden lite. Något jag märkt på mig själv är att jag lyssnar väldigt lite på musik i förhållande till andra. Och när jag väl lyssnar så går jag väldigt lite efter texten, lyssnar ofta inte på texten alls eftersom det blir för ansträngande och jag tappar fokus på texten ändå och missar delar av den.

Exakt alla jag träffat tror jag går nästan mer på texten i låtar och iaf lyssnar väldigt mycket på text.


Är det här något som är vanligt bland folk med ADD? Känner ni igen er?

edit : Det med texten gör att jag verkar ha missat väldigt många band som dom flesta andra har hört och diggar texten till.

Absolut, jag är för musikaliskt lagd för att koncentrera mig på människan och budskapet, jag lyssnar bara efter musiken, innebär att jag kan inte förstå mig på musikrecensenters preferenser där texterna
på en ny platta ju väll är utgångspunkten för själva slutbetyget, det enda en en recensent tar hänsyn till rent musikalisk är om denne i sin oomkullrunkeliga överhöghet anser att soundet ligger rätt i tiden eller inte (vilket jag skiter fullständigt i, jag tar inte hänsyn till hur musikbranschens trender eller vilket årtusende vi lever i, speciellt med tanke på att all musik har försämrats på 2000 talet så har den ingen talan)

När jag hör svenska låtar är jag mottagbar för text dock lol..då skärps skallen, förmodligen för att det finns ett intresse för det som ligger nära en själv, därför är jag också enbart intresserad utav Svensk TV och film i stora drag, ointresset för det amerikanska och internationella gör att jag tappar fokuset och går in med fel inställning naturligt.
Därför är det ingen vits att titta på South Park och Simpsons, Family Guy, 24, eller engelskspråkig standup. För att det ska gå vägen måste jag stänga ner datorn och andra mediaintryck, och verkligen bestämma mig för att koncentrera mig..men intresset finns inte eftersom dessa serier
är så populära att jag tror mig veta att det suger, dessutom är det ju fyllt med referenser till saker jag inte känner till som är baserat på Amerika
Lkförbannat slutar det med att jag börjar dagdrömma mitt i under några sekunder, så att jag tillslut inte vet vilken relation som den och den i rutan har till varandra, kan inte memorera deras namn heller såvida det inte är ett udda namn

För att återgå till musiken, så krävs det att jag får lyrics framför mig för att jag ska börja tänka på texten, och då faller alla bitar på plats, eftersom jag naturligt hör fel engelska fraser, som antingen inte existerar där, beroende på att jag inte förstår dom...missar ofta kul saker som blir youtube fenomen pga av att jag inte hör vissa detaljer och saknar associationsförmågan att få in det i kontexten.
Tomas Dilevas Naked Number One, vad i helvete handlar den om? jesus på en åsna men sedan då???

Som jag sa tidigare i tråden, jag har problem att få ihop Göta Kanal 1 på egen hand
och förstå vad som händer och vilka relationer dom alla har till varandra, alla andra tycker att manuset är banalt, jag får inte ihop detta pga av oförmågan att se helheter
__________________
Senast redigerad av Herr Bökberg 2010-11-24 kl. 14:28.
Citera
add

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback