Citat:
Ursprungligen postat av
P3rmorberg
Känner igen mej ganska bra i den diagnosen faktiskt, har problem med intiativ, energienivån och detdär typiska men lider också av fruktansvärt dåligt självförtroende och ältande/tvångtankar.
Får varken pröva strattera eller attentin då läkaren anser att det inte påverkar måendet och han påstår att depression är mitt grundproblem..
Det är bäst om du faktiskt genomgår en ordentlig, lång, djup undersökning först, innan du funderar på medicinering - problemet är att det finns flera sjukdomar som kan vara lika på ytan, ge underaktivitet och ouppmärksamhet, men som inte är ADD.
Om det tex visar sig att du har Bipolär typ 2 istället för add så Kan du råka förstöra dig själv FULLKOMLIGT om du börjar självmedicinera med Gatu-amfetamin.
Tills vidare så kan du be om att få prova Reboxetin mot trötthet o depression, låg dos i kombination med t ex Fluoxetin.
Reboxetin är som du ser på namnet besläktat med Atomoxetin (strattera), vilket som bekant är en medicin för behandling av ADD. (dom verkar på mycket liknande sätt)