Rhyme det är något i din historia som inte stämmer. Även jag har, precis som ladylike, jobbat som säljare på Siba, och antingen är det otydlighet från din sida som gör att historien låter märklig, eller så undanhåller du information / skapar en historia, för logiken är bristande.
Citat:
Jag lämnade in min skärm på lagning, under tiden ville jag ha en låneskärm, en sådan fanns inte tillgänglig, därför valde jag att köpa en annan skärm med öppet köp.
När jag sedan hämtade ut min skärm och lämnade in den jag hade "lånat" så säger personalen till mig att säljaren som sålde "låneskärmen" till mig inte slagit ut den från lagret och att jag kunde behållt skärmen utan att dom hade märkt något. Fan tänkte jag, skulle jag ha gjort.
Citat:
Jo, skärmen hade ju uppenbarligen blivit utslagen bara det att personalen jag lämnade in skärmen till inte kunde hitta den och sa till mig att den inte hade blivit det.
Logiken här brister. Om skärmen inte blivit utslagen kan du inte ha lämnat butiken med den på något annat sätt än att ha stulit den.
Logiken i att du kan behålla skärmen utan att de märker något förstår jag överhuvudtaget inte. Du har ju köpt skärmen - självklart kan du behålla den, men då får du heller inte tillbaka några pengar.
Har du köpt skärmen finns det ett kvitto på det. Detta finns i Sibas system.
Citat:
Nej tror inte det var på avbetalning, säljaren som sålde "låneskärmen" till mig sa att jag kommer få en räkning på hela beloppet men denna skulle jag bara kunna riva i o m att jag redan lämnat tebax skärmen då. Hon sa även att hon gjorde en "specialare", för de hade inga låneskärmar inne för tillfället.
Problemet är ju att när jag lämnade in skärmen slog de aldrig in en retur och nu tror dom inte jag har lämnat tillbacka skärmen. De har inte heller en skärm mer än vad inventeringen säger, vilket de borde ha när jag lämnat in en vara som blivit utslagen men ej inslagen. Vettefan hur dom har lyckats ställa till det såhär men suger gör det iallafall
Jo, det är en form av avbetalning ("köp nu, betala om en månad"). Processen skall ha gått till på följande sätt:
- Du köper skärmen i butiken. Du får ett kvitto och hela fadderuttan när du passerar kassalinjen. Allt registreras som vanlig försäljning.
- Du har dock inte betalat något, utan istället undertecknat ett avtal om avbetalning - i ditt fall "betala en månad senare".
- När du en månad senare får din räkning vill du lämna tillbaka skärmen. Det görs då ett återköp och du får självfallet återigen ett kvitto, samt att skärmen inregistreras i Sibas lagersaldo igen.
- Din skuld är till Resurs, Sibas och Onoffs kreditbolag. Denna bör ha avskrivits i butiken, och du bör ha fått ett kvitto även på det.
Jag hävdar inte att du ljuger, för det tror jag inte att du gör. Det är bara vissa saker som är ytterst oklara. Mitt råd är att försöka få fatt i den person som slagit såväl försäljning som retur till dig, för självfallet går det att lösa.
Citat:
Ursprungligen postat av LAL-lakers
Företagens policy är alltid "kunden har alltid rätt" Stå på dig. Du har fan inte gjort något fel.
Det är absolut inte "företagens" policy. Många kunder har fullständigt uppåt väggarna fel, många hävdar lagskydd för saker som absolut inte är lagstadgade, och det finns även ett flertal fuskare. Många företag har inställningen att alltid behandla kunden sjysst, och oftast bättre och sjysstare än vad som egentligen krävs - men kunden har långtifrån alltid rätt.