Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2008-10-05, 21:27
  #13
Medlem
soundchecks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jumpcut
Gör såhär, nöj dig med att tryckutjämna nästa gång. Om du inte kommer ihåg exakt hur man gjorde så kan du fråga en flygvärdinna hur du kan lindra trycket i öronen så kommer hon säga exakt samma sak som vi gjort.

Att börja leta efter tabletter och liknande är bara tidsödande och dessutom onödigt.

Men jag måste faktiskt säga att jag är mycket imponerad över att du inte hade en aning om hur man tryckutjämnade, är du väldigt ung eller en väldigt oerfaren flygresenär?

Ja, lite fascinerande är det. Jag ska inte försvara mig, lite dum får man lov att vara. Men visste du att huvudingrediensen i bearnaisesås är smör? Nej, precis. Man kan inte vet allt.

Och apropå tryckutjämning så har jag alltid tyckt att det är lite obehagligt, men måste man, så måste man.
__________________
Senast redigerad av soundcheck 2008-10-05 kl. 21:29.
Citera
2008-10-05, 21:28
  #14
Medlem
Maizers avatar
Tryckutjämning och tryckutjämnande öronproppar funkade skitbra för mig trots att jag var jätteförkyld!
Så gå till apoteket och köp såna.
Citera
2008-10-06, 19:24
  #15
Medlem
jumpcuts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av soundcheck
Ja, lite fascinerande är det. Jag ska inte försvara mig, lite dum får man lov att vara. Men visste du att huvudingrediensen i bearnaisesås är smör? Nej, precis. Man kan inte vet allt.

Och apropå tryckutjämning så har jag alltid tyckt att det är lite obehagligt, men måste man, så måste man.

Ja, det visste jag faktiskt...

Har du alltid tyckt att tryckutjämning är obehagligt? Du visste ju inte vad det var alldeles nyss? Nu är jag förvirrad

Men skriv gärna i tråden efter din nästa flygtur och berätta hur det gick!
Citera
2008-10-15, 17:46
  #16
Medlem
Treutans avatar
Har också förjävliga problem med trycket. När jag försöker tryckutjämna så gör det ondare än att låta det vara typ. Kanske gör fel men äckligt är det iaf.
Citera
2008-10-15, 18:04
  #17
Medlem
Nässpray
Citera
2008-10-15, 18:18
  #18
Medlem
Bessleys avatar
Hålla för näsan och blåsa ut genom den brukar inte funka för mig, tycker det känns obehagligt som fan, vet inte riktigt varför.

När jag behöver tryckutjämna sväljer jag istället, och direkt efter sväljningen öppnar jag munnen så mycket jag kan, funkar skit bra.
Citera
2008-10-15, 18:40
  #19
Medlem
Lobengulas avatar
Om man är minsta täppt i näsan eller nyligen haft en förkylning så är nässpray bra. Ta innan flygresan eller åtminstone någon timme innan landning.

Gäspningar fungerar för mig
Citera
2008-10-16, 11:20
  #20
Medlem
Jag brukar gäspa samtidigt som jag trycker ut. på nått sätt :P
Fungerar alltid för mig!
Citera
2008-10-16, 22:18
  #21
Medlem
tugga tuggummi som en galning och har feting-hörlurar! :P
Citera
  • 1
  • 2
Denna tråd visas även på Travel Forum:
http://www.travelforum.se/f759715

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback