Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-12-08, 21:20
  #49
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av waltR
Tack för svaret, väldigt intressant. Vet ni även när denna plant togs ur bruk?

Sverige förlorade Finland 1809 och det var efter den förlusten som idéen föddes. Bygget började 1819.

http://sv.wikipedia.org/wiki/Karlsborgs_fästning

Här är en film om fästningen:

http://www.youtube.com/watch?v=LqYzoyHrILY
Citera
2010-12-13, 10:50
  #50
Medlem
Morticians avatar
Sedan har vi ju Söderköping
http://wadbring.com/historia/undersidor/soderkoping.htm
Citera
2010-12-13, 20:32
  #51
Medlem
Husvagnens avatar
Var inte Birka Sveriges första huvudstad eller var det bara en viktig handelsplats?
Citera
2010-12-13, 22:26
  #52
Medlem
ganglere2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Husvagnen
Var inte Birka Sveriges första huvudstad eller var det bara en viktig handelsplats?

Det var väl ingen officiell huvudstad.
Dock tycker jag att du har rätt. Det kan nästan kallas den tidens huvudstad då det var ett stort centralt samhälle och handelsplats. Nästan som en officiell huvudstad.
Citera
2014-11-20, 14:47
  #53
Medlem
sxephils avatar
Landskrona grundades väl av Erik av Pommern, och användes också som huvudstad under en kort tid?

Fast det var iofs i kalmarunionen, och jag hittar inget som stöder mitt påstående så det kanske är en myt.
__________________
Senast redigerad av sxephil 2014-11-20 kl. 14:51.
Citera
2014-11-20, 15:06
  #54
Medlem
EMNEMs avatar
Wikipedia:
Citat:
Huvudstad är den stad i ett suverän stat där dess statschef eller lagstiftande församling har sitt säte. Detta kan vara fastslaget i landets grundlag eller reglerat i annan lagstiftning.

När Gustav Vasa tog över makten i Sverige gjorde han Stockholm till vår första huvudstad, sen kan man givetvis säga att t.ex. Birka osv. var huvudstäder de också men detta var inte officiellt eftersom att vi inte hade någon statschef eller styrande församling som sa det och att vi inte heller var "Sverige" på den tiden.

Under perioden då Karl XII befann sig i Bender och statschefen hade sitt säte där kan man ju tolka det som att Bender då var Sveriges huvudstad men min gissning är att det inte var fastslaget i några lagar då Karl XII inte var där frivilligt. Om man är statschef måste man ju få befinna sig utanför huvudstaden utan att behöva byta huvudstad. Det tyngsta argumentet för att Bender ska ha varit Sveriges huvudstad skulle vara att Karl XII befann sig där såpass länge.

Däremot tycker jag att Lund kan räknas som huvudstad under en period. När vi inte längre krigade mot Ryssland och Polen så bestämde sig Karl XII att flytta in i en byggnad i Lund för att komma närmare Danmark eftersom att han förväntade sig ett anfall från deras sida. Karl XII var ju enväldig härskare över Sverige så han behövde ju inte få igenom sina förslag i riksdagen och kunde istället göra så som han kände för vid tillfället och även ändra lagar om han ville.

Skillnaden mellan Lund och Bender skulle alltså vara att Lund var frivilligt och att Bender inte var det.

Ni får gärna komma med synpunkter men på det sättet jag tolkar den kunskap jag har så är Stockholm och Lund de enda huvudstäder vi haft. Men lite tveksam om Lund ändå.
Citera
2014-11-20, 15:07
  #55
Medlem
Diamondgrits avatar
Sveriges första och enda juridiska huvudstad, dvs. som det finns lagar som fastställer att landet ska regeras från, är Stockholm (lagen säger att riksdagen måste sammanträda i Stockholm). Staden har haft olika sorters speciell juridisk status sedan 1634 års regeringsform.

Erik Segersälls kungsgård låg (troligen) nära centrum av nuvarande Uppsala. Man kan väl säga att Uppsala då var Sveriges första huvudstad. Diverse andra städer har utgjort huvudstad på liknande sätt.
Citera
2014-11-20, 15:42
  #56
Medlem
Det finns många städer som har agerat huvudstäder temporärt. Lund under en kortare tid under Karl XII bland annat. Finns säkert de som kan namnge fler städer
Citera
2014-11-20, 17:08
  #57
Medlem
FuckMeSillys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sxephil
Landskrona grundades väl av Erik av Pommern, och användes också som huvudstad under en kort tid?

Fast det var iofs i kalmarunionen, och jag hittar inget som stöder mitt påstående så det kanske är en myt.

Var det inte drottning Margaretha av Danmark som styrde under Kalmarunionen? Dvs det var Köpenhamn som var huvudsäte för unionen och därav huvudstad?
Citera
2014-11-20, 21:39
  #58
Medlem
Nyköping var Sveriges huvudstad på 1200-talet om jag minns rätt.
Citera
2014-11-21, 01:38
  #59
Medlem
YoungTonys avatar
Var ett reportage om Kungälv på Sveriges Radio om att det skulle vart Nordens huvudstad kan dock vart så att de sa att de var Sveriges huvudstad(minns inte riktigt) då Trekungaslaget skedde där.
Kan verkligen ingenting om det här men verkar vara många som kan mycket i tråden så skulle vart kul om någon kunde berätta mer.
Citera
2014-11-21, 12:16
  #60
Medlem
sxephils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FuckMeSilly
Var det inte drottning Margaretha av Danmark som styrde under Kalmarunionen? Dvs det var Köpenhamn som var huvudsäte för unionen och därav huvudstad?

Erik av Pommern var kung över Kalmarunionen, han var väl son till Margaretha av Danmark.

Han grundade Landskrona, men Landskrona var inte huvudstad i Kalmarunionen utan huvudstad i Skåne under hans tid. Så jag hade fel.

Köpenhamn var huvudstad som du säger.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback