Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2008-10-08, 16:45
  #181
Medlem
Zog Ruless avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Donco
Åter till topic:

Sydamerikaner och östasiater. Var är ni?

Instämmer. Håll er till topic nu.//mod.
Citera
2008-10-08, 18:21
  #182
Medlem
FL10s avatar
Jag är kurd från norra Irak och kom hit 87 som tvååring. Jag hatar att bli jämställd med kriminella invandrare då jag aldrig gjort något kriminellt i mitt liv(piratkopiering uträknat ). Jag älskar både Kurdistan och Sverige lika mycket.
Sverige har verkligen räddat hela min familj från en säker död och därför kommer jag alltid att ställa upp för Sverige. Och ja det skär i mitt hjärta när jag blir dömd på grund av mitt svarta hår utan att ha sagt ett enda ord.

Jag tror inte att det är det att många invandrare är kriminella, utan mer att de som är kriminella tar upp otroligt mycket plats.

//fl
Citera
2008-10-09, 00:48
  #183
Medlem
Opaques avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Donco
Hej!


Summering av frågorna:

1) Hur är det att bli jämförd med 'liknande' folkslag?

2) Dagens I&I-politik, bu eller bä för er etablerade svenskar med utländsk härkomst?

3) Samhörighet med andra invandrare (av annan härkomst) för att ni just är invandrare eller har utländsk härkomst




1) Är själv tysk. Och född efter 1945, men jämfört med en tysk så finns inget annat folkslag att jämföra sig med. Vi är alltid ihågkomna som dom som ville spöa upp resten av världen

2) Bu ! Det pågår en landsomfattande kampanj för att skämma bort nyanlända bönder från ökenländer i en sällan skådat omfattning, som dessutom är groteskt positiv särbehandlade.

3) Mycket god samhörighet med "nysvenskar" från alla möjliga hörn. Det finns duktiga människor från alla världens hörn . Dessvärre är andelen analfabeter och lägre klass människor större för varje år som går , och de slukar allt mer resurser för varje år. Både anpassingen till samhället, språkkunskaper, common sense, begåvning och framtidsutsikter är alarmerande låga.
Våra politiker har skapat en ny stor underklass, varför ?
Vi får hit trashankarna med en stor käft och lite verkstad.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback