Citat:
Ursprungligen postat av Red_Sea
Förmomenten är inte svåraa. Man ska riva badrummet, dra primer, sen tätskikta och flytspackla och få ett fint fall.
Svårast är ju att få samma mått mellan att plattor och att dom inte ska tanda, om du har hört talas om "tanda".
Fortsätter vår diskussion här från en annan tråd då.
Hade ju en plastmatta som någon gjort ett hafsjobb med när de nu la dit den. På gå-ytan är jobbet klanderfritt, men under badkaret (som jag tog bort idag) så har mattan stora bubblor. så stora som ca 30x30 centimeter. det är ca 1-3 centimeter mellan betong och matta (!).
Dock, mattan har inga hål i sig eller dylikt, och kring golvbrunnen är det tätt. Kan det ändå ha blivit fuktskador undertill?
Vad kostar det att lägga ny matta på en yta av, säg 2x2 m2 för enkelhetens skull? Och är det doable med tanke på mina blygsamma (inga) kunskaper inom våtrum och VVS?
Eller kan jag komma undan med att snitta hål och pumpa in whatever smet som ska in där?