Citat:
Ursprungligen postat av Ron-Ronald
Förutom min ordinarie bil så har jag en mopedbil där jag har verktygen just under förarstolen faktiskt.
Den har nämligen inget annat lämpligt utrymme...
Problemet är ju att man kan råka befinna sig på fel sälle vid fel tidpunkt. Och i värsta fall bli gripen för en mejsel man använt till att byta glödlampa på bilen.
Jag har nyss gjort ett långt inlägg om detta här: https://www.flashback.org/sp39843868
Ja, finns det inget annat utrymme skulle jag gissa på att det inte är något problem.
Allt handlar om omständigheter som sagt. Jag kör själv en stor sedan. För min del finns ingen anledning att förvara verktyg till bilen på annan plats än under golvet i bakluckan. Där skulle jag mycket väl kunna ha såväl kniv som yxa, fälgkors hammare och mejsel. Skulle det däremot ligga en yxa i handskfacket blir det bökigt.
Det handlar alltså om sådant som finns i bilen i syfte att användas i brott. Det är dessutom upp till åklagaren att i en rättegång bevisa detta uppsåt. Du behöver inte bevisa något,det är helt upp till åklagaren att bevisa att det du påstår är orimligt. Det är inte orimligt att jag glömt att hänga av mg kniven när jag går in på ica i samband med att jag kommer hem från en fjällvandring. Att jag har en kniv, kulhammare eller stämjärn i fickan när jag går på krogen är definitivt inte särskilt rimligt.