Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2000-10-20, 09:56
  #1
Medlem
jag undrar om nån vet om vanliga polisbilar har kameror i sina bilar som kan mäta hastigheten.
alltså, kan man köra fort när man ser en polisbil eller måste man nita?!
kan de mäta på mötande fordon?
tack
Citera
2000-10-20, 11:49
  #2
Medlem
kameror i polisbilar

Nej dem kan inte mäta hastigheten men däremot så har de kameror inne i grillen på bilen. Vet ej dock om alla bilar har det.
En del har även kameror på intumentpanelen.
Citera
2000-11-05, 17:57
  #3
Medlem
kameror i polisbilar

Jag har sett inspelningar av poliskameror och då har det stått hur snabbt det inringade föremålet (i det här fallet en bil) rörde sej
Citera
2001-05-26, 00:57
  #4
Medlem
kameror i polisbilar

jo, de kan mäta (påstår de ) men om de inte står still ska du överklaga då de inte rimligen kan ha fått din exakta hastighet.
Glöm inte att med laserpistolen kan du, som tester tysk polis har visat i svensk TV5, kan få ett hus som bevisligen står still att röra sig med en hastighet av sju kilometer i timmen!! Detta beror på att om du rör/förflyttar kameran/laserpistolen i sidled medan du mäter får du föremålet att "röra " sig. Du ska för övrigt alltid överklaga av ren princip. Även om du förlorar har det som regel kostat mer än det kommer in. Detta för att de ska bli lite mer restrektiva med sina annmälningar och bara ta upp klara fall.
Mvh KNF
Citera
2001-05-26, 18:37
  #5
kameror i polisbilar

Vet att de har och kan mäta bilar på mötande fordon, iaf i Finland. Min moster fick böter när hon mötte polisbil med denna utrustning.
Citera
2001-05-28, 10:11
  #6
kameror i polisbilar

Polisen måste ha sina laserpistoler på stativ
(enligt utslag i HD)
Har farbror blå pistolen på armen eller mot
axeln kan du skita i att skriva under.
Du kommer inte att åka dit.
Citera
2001-05-28, 12:45
  #7
Medlem
kameror i polisbilar

Säker på det? det är ju sellan man ser att de använder stativ. Oftas har dom ju dem på armen eller axeln.
Citera
2003-10-23, 00:40
  #8
Medlem
Secs avatar
yiii haaaa
Citera
2003-10-23, 08:45
  #9
Avstängd
Member-Xs avatar
Citat:
Vet att de har och kan mäta bilar på mötande fordon, iaf i Finland. Min moster fick böter när hon mötte polisbil med denna utrustning.

Vad jag förstått så finns inte den tekniken (inte i sverige) men det är bara vad jag själv har kommit fram till. Motbevisa mig gärna.
Citera
2003-10-23, 17:51
  #10
Medlem
memorexoneces avatar
Om polisbilen med kameran åker så fort att avståndet mellan polisbilen och din bil inte blir längre eller kortare så åker ni lika fort. Tror att det är det som står i kanten på de kameror man sett på TV. Alltså hur snabbt polisbilen åker.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback