Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2008-09-19, 14:36
  #1
Avstängd
hej,
Finns det instruktioner någonstans hur man kopplar en hps? T.ex. På bilden på ballasten ser det ut som det bara ska vara 2 sladdar till själva lampan, lr la eller vad det står. Men vart ska den 3de sitta? Skicka gärna mail om ni har lust att guida personligen/telefon eller annat. Vore jag jätte tacksam för
/Bajtardittnamn
2008-09-19, 14:44
  #2
Avstängd
TrollKungens avatar
Söker du på hps så kommer det säkert upp någon tråd med svar på din fråga, men kommer med en kort förklaring innan fredagens äventyr sliter mig från datorn

Gul/grön sladd är skyddsjord och ska sitta i armaturen (höljet) det sitter säkrt någon bra placerad skruv vid de övriga sladd -"ingångarna"?

-Tada färdigt!
2008-09-19, 15:47
  #3
Avstängd
menas nolla att man ska koppla den i en av de ingångarna det inte står något över? Och gulgrön i LR och brun i LA?

Den andra sladden,
brun, F och gulgrön, N och blå på den tomma ingången?


I själva kontakten in till väggen, gulgrön i den i mitten längst ner, men var ska den bruna och den blåa?
__________________
Senast redigerad av BAJTARdittnamn 2008-09-19 kl. 15:55.
2008-09-19, 16:23
  #4
Medlem
antagonistens avatar
Använd belysnings-FAQen: https://www.flashback.org/showthread.php?t=535076

Tråd låst.
/Mod

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback