Citat:
Ursprungligen postat av fakiren
Jag kör då Fruity Loops 8.
Jag vill ha lite tips på bra VSTi plugins som passar utmärkt för produktion av hardstyle! (alltså headhunterz, showtek och dylikt.. den stilen)
Och sen undrar jag en till sak. Jag kan det där med att bygga upp melodierna osv. Men.. den stora frågan är hur man gör ett hardstyle beat. Med sinebass och en hardstylekick. Jag vill veta hur jag gör en nice hardstyle kick och vilka filter jag ska använda på kicken respektive bassen.
(jag har kollat på närmare 50 "tutorials" på youtube och ingen har hittills hjälpt mig)
Tack på förhand

Nu tar jag förgivet att det är Nustyle du vill producera (Headhunterz, Showtek etc).
För att göra kicks & basar så är Microtonic och Junglist bra (som Mmatt redan sagt)
För hårda och härliga schreeches & hoovers är Pro-53 GULD.
Ett par VSTs som inte är nämnda som jag använder mig utav är V-station, Vanguard & Wasp.
Men ett tips är att du lär dig att programmera egna synthar, det tjänar du på i längden och tillslut får du det ljudet du vill ha utan att behöva leta igenom hundratals presets.
I microtonic så brukar jag ta patchen NE BD Elec Lo, och höjer decayen, lägger på lite distortion och editerar bort punchen så jag endast får tailen och EQar den sedan.
Ett annat tips är att du köper/laddar ner Wavelab, Sound forge90 eller Audacity (gratis,
http://audacity.sourceforge.net/ ) För mig är dessa till stor hjälp.
Citat:
Ursprungligen postat av Mmatt
Några bra vsts:
Nexus, MicroTonic, Pro-53, z3ta, junglist osv.
Kolla in den här tråden också!
https://www.flashback.org/showthread.php?t=552930
Har dem alla, mycket mycket bra är dem.