Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2008-09-17, 15:08
  #13
Medlem
Coolcittes avatar
Ett litet propellerplan?
Citera
2008-09-17, 20:51
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rickenbacker69
Hur vet du vilken höjd föremålet var på? Och för den delen, hur vet du vilken höjd flygplanen du jämförde med flög på? Sådant är nästan omöjligt att bedöma utan några referenspunkter, och hastigheter är därmed omöjligt att avgöra eftersom du inte vet hur långt bort eller hur stort föremålet var.

Med det sagt så låter det ju mest som en ballong av något slag, väderballong eller ett barns tappade leksak.
Jag jämförde med hur snabbt den rörde sig och om den var under molnen. Med tanke på att den var under molnen så kan den inte ha varit så högt upp. Jämförde med andra plan som åkte upp genom molnen men lär ju vara långt ifrån exakt. Men att den rörde sig så långsamt var lite konstigt. Måste nog varit en väderballong.

Finns det svarta väderballonger?
__________________
Senast redigerad av Giwen 2008-09-17 kl. 20:54.
Citera
2008-09-17, 21:48
  #15
Medlem
Giwen, bra att du vet vad själva ordet ufo betyder. Lite konstigt att det finns dem som inte gör det fortfarande.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback