Citat:
Ursprungligen postat av Mysfabbjoj
Det du ska börja med är att tanka diverse olika program, läsa igenom dessas manualer så du får ett hum om hur de fungerar, besluta dig för vilket du gillar bäst och sen leka som fan.
Vill du enbart arbeta med samplingar kan det bli lite jobbigare, men hitta ett program du kan fixa gratis och lek med det innan du investerar i hårdvara då denna kan vara relativt dyr. Visar det sig att du inte alls gillar att hålla på med det kan det kännas dumt att sitta med en utrustning för flera tusen.
Men som sagt, hitta ett program (eller eventuellt hårdvara) som du gillar och lek runt. Det lättaste sättet att bli bra på någonting är att gilla vad du håller på med.
Jo, jag tänkte lite i samma tankegångar. Skulle ju inte kännas så bra och sitta där med en värdelös maskin för några tusen.
Några tips på programvara?