Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2001-11-02, 01:14
  #1
Medlem
Vad tror Ni? Skriv Era synpunkter på fallet...

Min åsikt är att Christer Pettersson inte är eller har varit kapabel att bringa Sveriges statsminister om livet.

Såg Folkhemmet ikväll och chockades över att karlen är mer puckad än jag faktiskt trodde. Han verkade ju inte ens medveten om att han gjort ett erkännande med sin namnteckning.

Jag har alltid ansett att Pettersson, sitt missbruk till trots, varit en mycket skärpt man. Men jag börjar fan undra nu...

Troligen ligger det till på detta vis; Gert Fylking försöker slänga sig i de storjournalistiska lianerna tillsammans med de "riktiga" murvlarna. Han och Robert Aschberg har ju inte direkt gjort sig kända som alltigenom seriösa utredare. Inget ont om Aschberg, den mannen har en pondus som en hel borgaravdelning, men faktum kvarstår - Christer Pettersson utnyttjas av de få människor som han faktiskt litar lite mer på än genomsnittet, d.v.s. exempelvis Gert Fylking.

Naturligtvis kan man inte göra Pettersson till en martyr, han har en jävla massa dåliga sidor. Han är en aggressiv fyllbult, men jag tror inte att han helt enkelt har haft tillräckligt med hjärnsubstans för att genomföra och klara sig ifrån ett sånt brott i så många år.

Citera
2001-11-02, 01:23
  #2
Medlem
Sköt Pettersson Palme?!?

Enligt min åsikt så var Pettersson briljant i sin argumentation. Glöm inte att han supit och knarkat i mer än trettio år. Att vara så skärpt som han ändå var och därmed köra över dessa överbetalda och hårdhudade nissar som Aschberg och Fylking som inte fäster så förfärligt stort värde på sanningen är bra gjort. Han fick dem att framstå som nollor helt enkelt.
Att han skulle vara Palmes mördare är rent struntprat. Den som gjorde det är Viktor Gunnarsson. Läs och lär.
http://www.leopoldreport.com/skotOP.html
Citera
2001-11-02, 02:15
  #3
Medlem
Sköt Pettersson Palme?!?

Viktor Gunnarsson?

Tror du på det själv?

Jag kan hålla med dig om att Christer är ovanligt fräsch för att ha hållit på i 30 år, men han har ändå inte nog med hjärnceller för att förstå vad han håller på med.

Må så vara att han en gång var enormt manipulativ och en ytterst skicklig skådespelare, men den tiden är förbi... Killen har ju svårt att svara på helt vanliga frågor.

Dessutom verkade han ju inte ens medveten om vad han hade sagt tidigare... Hans vanligaste svar var ju
"- Jaha, då har jag väl gjort det då..."
Det är inte särdeles bright om man ser till det faktum att han i tidigare intervjuver snirklat sig igenom och förbi frågorna som den värsta Ingemar Stenmark.

Dessutom satt han ju och käftade om en jävla massa trivialiteter som bruket av svordomar och om Aschbergs lön, istället för att förklara sig och komma med motargument. Att han påstår sig bli lockad till att erkänna med stålarna som enda morot är ju galenskap.

Den mannen har fått fett med kontanter vid ett flertal tillfällen p.g.a. detta och kommer säkert att få mer av den varan i vilket fall som helst, oavsett om han erkänner eller ej. Han måste antingen: 1. Ha betydande orsaker till att starta upp en diskussion om fallet igen, eller 2. Vara så slut i roten att han blir omkullsnackad av den gode herr Fylking över en sjuttiofemma.

Däremot anser jag Pettersson ha rätt i sitt påstående att ingen i den nya generationen som växer upp idag bryr sig särdeles mycket om mordet blir uppklarat eller ej. De som bryr sig är vi som var med på den tiden, inte 15-åriga Emma som har huvet fullt av killar och kläder... När hon växer upp och träder in i vuxenvärlden är Palme en figur i Sveriges absoluta toppskikt som blev mördad, ungerär som Gustav III och Raul Wallenberg.
Citera
2001-11-02, 04:45
  #4
Medlem
Sköt Pettersson Palme?!?

Eftersom Christer Pettersson INTE mördade Olof Palme så är väl ändå svaret ganska givet. Det var denne Victor Gunnarsson som sköt Olof Palme. På denna punkt är jag 100% säker.
Att vissa av samhällets toppar i Stockholm och tv3 vill ha det till att C.P. gjorde det, och därför betalar honom en icke oansenlig summa för att erkänna dådet samt att vid alla tänkbara tillfällen påtalar hans möjlighet att ha gjort det. Vem skulle inte bli tveksam om saken då man alltid får höra att det med stor sannolikhet var han som gjorde det.
Att ständigt bli itutad detta att det var nog du som sköt Palme och dessutom vara lite påtänd kan göra alla osäkra.
Vad har man då som socialt utslagen a-lagare att sätta emot.
Om du läser samtliga vittnesutsagor från mordkvällen så kommer du att bli lika övertygad som jag om att det inte var Christer Pettersson som sköt Palme, på den punkten är jag fullständigt säker. Det var en kille som hette Viktor Gunnarsson som mördade Palme och som tyvärr är död nu. http://www.leopoldreport.com/index.html
Citera
2001-11-02, 07:08
  #5
Medlem
Sköt Pettersson Palme?!?

Vi är överens om en punkt här... Pettersson mördade inte Palme, det kan jag också gå ed på. Men vem gjorde det då?

Vi kan börja så här; Olof Pame var inte den genomärlige arbetarpolitiker som största delen av svenska folket trodde. Han hade många skumma affärer för sig med vapeninriktning, bl.a.

När man pysslar med sådana affärer är det väldigt viktigt att alla parter är nöjda annars skaffar man sig mäktiga, skrupelfria fiender, vilket också Palme gjorde.

Min teori är att det var en person som var speciellt inhyrd för detta ändamål som besköt makarna Palme. Naturligtvis uppträdde förövaren klantigt genom att först missa Lisbeth Palme på en armslängds avstånd och sedan i flyktskedet vända sig om och stå kvar en stund.

Men om vi leker med tanken att det kanske var någon som likt Pettersson inte var professionell som utförde jobbet, utan det kanske var en vanlig kille som av en händelse varit nödd och tvungen att utföra detta åt sin uppdragsgivare eftersom denne kanske inte kunnat betala av en skuld.

Vad har vi då? Jo, en vanlig klantig kille som flygs in, uträttar ett ärende för att kvitta en skuld och sen försvinner igen - spårlöst...

Vår vän Christer har ju inte ett alltigenom
svenskt utseende, så han kan vara lätt att förväxla med exempelvis en öststatare...

Pang - statsministern är död, hans fru klarar sig på bekostnad av den tillfällige mördarens nyvunna yrkeskunnande och Pettersson är på fel plats vid fel tidpunkt.
Sen tutas det i killen att han gjort det i 16 år... Till slut vet han inte själv om han gjort det eller ej. Detta hjälps ju på traven genom ett narkotikaberoende som succesivt stegras då han måste lida något oerhört, samtidgt som han får massor av pengar från media.

Summa sumarum.
Citera
2001-11-02, 08:45
  #6
Medlem
Sköt Pettersson Palme?!?

Sug på den här grabbar:
www.pi.se/krantz

Klarar Ni sanningen ?
Arne
Citera
2001-11-02, 08:54
  #7
Sköt Pettersson Palme?!?

Ni snackar rent strunt! Det är klart att Christer Pettersson mördade Olof Palme!!!

Det är hur uppenbart som helst. Vittnen såg honom vid mordögonblicket och såg honom springa ifrån mordplatsen (vittnen såg en man springa ifrån med en lunkande stil, precis som Christer Pettersson när han springer). De såg honom även före mordet i närheten. Och han har mördat förut på samma ställe vid Sveavägen. Och hade exakt samma flyktväg även då.

Att han inte skulle vara kapabel att mörda är ju totalt skitsnack!!! Han har ju bevisligen mördat förut!!! Och när det gäller mord är ju en oskyddad statsminiter lika enkel att döda som vilken människa som helst. På vilket sätt skulle det vara svårare att mörda en helt oskyddad statsminister jämfört med en vanlig människa?

Sedan när det gäller Christers mentala hälsotillstånd så är han mycket virrigare idag än för 15 år sen, då han var betydligt mer skärpt när han blev intervjuad. Christer har ju fått miljontals kronor ifrån både Staten och från tidningar/TV. Vad tror ni han använt dom pengarna till? Svar: Droger... Då blir hjärnan ganska skadad...

Citera
2001-11-02, 11:12
  #8
Medlem
Sköt Pettersson Palme?!?

Klart det är Chrille P, han har ju erkänt och det bästa vittnet d v s Lisbet har pekat ut honom.

Svenska rasister klarar inte av att det är en svensk lodare som gjorde det. De snöar in på rasse-funderingar om att Chrille P inte ser så svensk ut. Han har bruna ögon som många helsvenskar faktiskt har och stämmer inte på erat runk om ariska övermänniskor.

Citera
2001-11-02, 12:59
  #9
Medlem
Sköt Pettersson Palme?!?

Rassefunderingar? Muhammed 4 är du helt slut i huvudet? Det har ju florerat massor av rykten om att det är högerextremister inom polisen/SÄPO som ligger bakom mordet på Palme eller som iaf är inblandade på ett eller annat sätt.

Christer Pettersson kan mycket väl ha varit på platsen,men jag tror knappast att det var han som sköt.Visserligen är han kapabel att göra något sånt men jag tror ändå inte att han gjorde det.

Om det var Victor Gunnarsson eller inte ska jag låta vara osagt men jag är övertygad om att det finns en hel del människor inom näringslivets toppar samt inom det militära och i poliskåren/SÄPO som på ett eller annat sätt var inblandade i mordet.

Var kommer alla uppgifter om "män med walkie talkies" ifrån? F.d medlemmar i basebolligan som låter parkera sin bil just vid flyktvägen strax innan mordet helt utan anledning,mystiska byten av personal på sambandscentralen strax innan mordet osv osv.Är det en slump? Knappast!

Jag försöker sätta mig in i situationen själv.Om jag vore en mördare med uppdrag att skjuta statsministern skulle jag även se till att undanröja närmaste vittne eller skrämma henne till tystnad.

Är det inte lite märkligt att SÄPO lät makarna Palme gå utan något som helst skydd ute på stan? Jag menar,även om Palme nu sa att "Jag vill gå ut ensam med min fru ikväll" så är det väl självklart att SÄPO håller sig i närheten,inkognito förståss ?

Näe,det luktar konspiration lång väg. Alldeles för många hade något att tjäna på eller trodde sig ha något att tjäna på att Olof Palme dog och därför sköts han.

Troligtvis försvann mördaren spårlöst och eliminerades ganska kort tid efter mordet för att undanröja alla spår.Vem vet förresten hur många andra som har fått sätta livet till i den här härvan för att undanröja spår som leder till uppdragsgivaren?

Nåja,Svenska folket lär aldrig någonsin få veta vem som faktiskt sköt och cirkusen kring den rubbade Christer Pettersson kommer att fortsätta tills han knarkar ihjäl sig eller någon slår ihjäl fanskapet.

Apropå programmet igår så får jag nog påstå att han är förjävla virrig men fortfarande en lysande skådespelare.Allt han säger är för fan skådespel oavsett om han är påtänd eller full som en spruta.



Citera
2001-11-02, 13:16
  #10
Medlem
Sköt Pettersson Palme?!?

1. Det finns folk på Svea-vägen med kom-radio varje dag. Det är inget konstigt.

2. Vad är det för fel på Lisbet Palme och hen
nes vitnesmål? Är hon också en pårökt taliban?

Sen kan det ju va så att någon har betalat Chrille P, men det var han som sköt. Lodare eller småpojkar är perfa för såna jobb. Inga Carl Hamilton-wannabees. Jämför gärna med han som sköt Jokso på Valla. Det var också en svenk lodare.
Citera
2001-11-02, 13:27
  #11
Medlem
Sköt Pettersson Palme?!?

Muhammed 4:

Det var en finsk lodare. Idiot.
Citera
2001-11-02, 13:37
  #12
Medlem
Sköt Pettersson Palme?!?

Ja alla svennar med lite stake i visar sig vara finnar om man kollar lite.....
Perkele.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback