Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2008-09-07, 14:01
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av polagom
Hej, det är så att jag har alltid i mitt liv drömt om att ha en egen restaurang en dag. Nu så har jag väl inte direkt tagit så många vägar för att skaffa mig all nödvändig kunskap för det ÄNNU.

Jag är på väg att jobba inom cafevärlden snart, och det ser jag som ett roligt jobb men ändå med möjlig bra förkunskap till en restaurang.

Men jag vill verkligen en dag öppna en egen restaurang, jag har pratat löst med en kompis som också är på. Han går just nu på en ekonomiutbildning som han ser kan vara lämpad i sånna fall till framtiden för det.

Men annars vill jag skaffa mig mycket erfarenhet och kunskap innan, jag har aldrig jobbat som kock. Och är osäker på om jag ska försöka göra det också innan.

Men i alla fall så vet jag att ifall jag startar en restaurang, så ska jag verkligen ha ett suveränt koncept som jag verkligen tror på och brinner för själv.
Samt så ska jag självfallet försöka jobba ihop så mycket pengar till dagen i ära.

Nu är det här inte äns något som är så mycket i planeringstadiet äns, men undrar i allmänhet om tips och idéer.

Tror ni att man tjänar väldigt mycket på att ha arbetat som kock? Eller något annat, specifikt.

Jag vill verkligen skaffa kunskap och erfarenhet innan, men vill ändå börja samla idéer också.


Jag går en kockutbildning och har ofta fått höra av mina kökslärare som tidigare i sina liv har spenderat sina liv i köket att starta en egen restaurang är som att ingå ett andra äktenskap, om man redan har fru då. Att starta en egen restaurang innebär 10 timmars jobb 7dagar i veckan och mer därtill.

Min dröm är också att starta eget men att jobba mycket och skaffa sig kunskaper, erfarenheter och måååånga kontakter verkar vara ett måste om man inte ska köra på svartjobb för hela slanten.

Att starta egen restaurang är ett val för livet. Man tappar oftast kontakten med vänner eftersom man jobbar när andra är lediga, familjen delar plats med restaurangen i hjärtat och om man skulle misslyckas så finns det en stor risk att man står utan pengar, vänner och restaurang så det är en stor risk men vad vore livet om man inte tog risker och försökte förverkliga sina drömmar.

Om ett år när jag e klar med min 3åriga kockutbildning vill jag ha jobb, drar antagligen till köpenhamn eller till din restaurang?

Go for it
Citera
2008-09-07, 16:10
  #14
Medlem
Resturangbranchen är inne i en svår tid nu. Tror att det är lönlöst att starta en ny utan erfarenhet från varken kockyrket eller liknande.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback